Zeyno Gönenç Kimdir ?

zeyno gönenç
Paylaş
 

Ekranların sevilen oyuncularından bir tanesi olarak da bilinen Zeyno Gönenç, 22 Haziran 1967 İzmit doğumludur. Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro bölümüne giriş yaptıktan sonra bu bölümden başarılı bir şekilde mezun oldu. Mezuniyetin ardından ise Bursa Devlet Tiyatrosu’na tayin oldu. Burada 3 yıl boyunca görev yaptıktan sonra görevinden istifade etti ve Kanada Vancouver’a giderek burada bir yol tiyatro eğitimi aldı. Geri döndüğü zaman Londra’da Radyo Tek, Türkiye’de ise Radio XL ve Power FM gibi radyolarda yapımcı ve sunucu olarak görev yapmaya başladı. Behzat ve Süheyl Uygur ile birlikte Üç Salakşörler isimli kabare oyununda yer aldı. 3 sene boyunca ülkenin dört bir yanını turne ile gezdi. Sonrasında ise Tiyatrokare topluluğunda bulundu.

Burada yer aldığı süre boyunca birbirinden farklı oyunlarda oldukça başarılı performanslar sergiledi ve izleyicileri tiyatrolara çekmeye başardı. Oynadığı bu oyunlarda ona tiyatronun en iyi oyuncuları eşlik etti. Böylece ortaya tam anlamıyla ilgi çeken ve kaliteli yapımlar çıkmış oldu.

Oyuncunun esas olarak tanınması ise Çocuklar Duymasın isimli dizide Dominant Gönül karakteri sayesinde oldu. Başrollerinde Furkan Kızılay, Ayşecan Tatari, Özgür Ozan, Tamer Karadağlı ve Pınar Altuğ bulunan dizi çok uzun süreler boyunca yüksek reyting oranları ile devam etti. 2005 yılında ise Alp Kırşan, Nemci Yapıcı, Mehmet Ali Erbil, Ahu Türkpençe gibi isimlerin yer aldığı ve Timur Savcı’nın yönettiği Keloğlan Kara Prens’e Karşı isimli sinema filminde oynadı. Oyuncu 1997 yılında Okan Bayülgen ile evlendikten sonra 16 ay evli kaldılar ve sonrasında da sorunsuz bir şekilde boşandılar.

Üç Salakşörlerin yanı sıra Nikah Kağıdı, Seni Seviyorum, Kafkas Tebeşir Dairesi, Sekiz Kadın ve Meşhedi İbat gibi tiyatro oyunlarında yer aldı. Kuşlu Çorap, Eyvah Kızım Büyüdü, En Son Babalar Duyar, Çocuklar Ne Olacak, Doktorlar, Hayat Apartmanı, Paramparça Aşklar, Geniş Aile gibi dizilerde de her seferinde rolünün hakkını vererek oynamaya devam etti. 2013 yılından beri yeni projeler ile ekranlarda bulunmayan oyuncu şimdilerde Tatlı İntikam dizisinde rol alacak.


  • Site Yorum

Bir yorum bırak