Yılmaz Morgül Kimdir ?

Yılmaz Morgül
Paylaş
 

Türkiye’nin sevilen sanatçılarından birisi olan Yılmaz Morgül, 14 Ocak 1964 yılında İstanbul’da Dünyaya geldi. Aslen Rizeli ve yedi çocuklu bir ailede doğan Yılmaz Morgül, daha 7 yaşındayken babasını kaybetti. Küçüklüğünden beri müzik içerisinde büyüyen morgül, müzikle ilk tanışmasını ise babaannesi ve babası sayesinde yaptı. Ud çalan ve şarkılar söyleyen babaannesi ile tulum sanatçısı olan babası, onun gelecek hakkındaki kararlarında oldukça etkili olmuştur.

İlk, orta ve lise eğitimini İstanbul Beykoz’da tamamlayan Yılmaz Morgül, eğitim hayatı boyunca birçok müsamerede görev aldı ve burada şarkılar söyledi. Ayrıca birçok tiyatro ve koroda da bulunan Morgül, müzik ile ilgili profesyonel eğitim almaya da 11 yaşındayken Yurdaer Doğulu Müzik Merkezi’nde başladı. Eğitimini devam ettirmesinin önünde ise maddi yetersizliklier bulunan Morgül, küçük yaşlardan itibaren çok farklı sektörlerde çalıştı.

Tarla işçiliği, garsonluk, inşaatlar ve çeşitli restoranlarda çalışan Morgül, böylece eğitimini tamamladı. Assolist olarak sahneye ilk defa 1988 yılında Adana Divan Otel’de çıkmaya başladı. Oldukça etkileyici bir sesi olan Morgül, kısa sürede kendini sevdirdi ve tüm Türkiye tarafından dinlenmeye başladı. İlk albümü olan ‘’Elveda İstanbul’’u ise 1995 yılında çıkardı. Oldukça beğenilen ilk albümün ardından yeni albüm hazırlıklarına başlayan Morgül, 1996 yılında ikinci albümünü piyasaya sürdü ve bu albümde Orhan Gencebay, Cengizhan Altuntaş ve Mehmet Ilgın gibi ünlü sanatçıların parçalarını kendi yorumlarıyla okudu.

Ülkemizin hemen her bölgesinde konserler veren Morgül, kariyeri boyunca birçok albüm yapmış ve bazı televizyonlarda da program sunmuştur. Olay Tv’de yapmış olduğu Yılmaz Morgül Show adlı programın ardından talihsiz bir şekilde rahatsızlanan Morgül, cilt kanserine yakalandığını öğrendi ve sahnelere veda etti. 5 yıl sürecek olan bir tedavi sürecinden sonra tekrar müzik dünyasına dönen Morgül, şuanda TV8 ekranlarında yayınlanan Survivor 2016 yarışmasının Ünlüler Takımı’nda yarışmaktadır. Sevecen halleri ve mücadeleci yönüyle herkes tarafından sevilen Yılmaz Morgül kendisine güvendiğini ve bu yarışmayı kazanacağını dile getirmektedir. Annesine olan düşkünlüğüyle bilinen Yılmaz Morgül, bu yarışmada da annesini unutmadı ve kazandığı her oyunu annesine hediye etti.

Yılmaz Morgül Resimleri


  • Site Yorum

Bir yorum bırak