Tahir Elçi Kimdir ?

Tahir Elçi Kimdir
Paylaş
 

Şırnak’ın Cizre ilçesinde 1966 yılında doğan Kürt siyasetçi Tahir Elçi ilköğretim ve lise eğitimini Şırnak Cizre’de aldı. Lisans eğitimini Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesinde aldı ve 1991 yılında mezun oldu.

Kürt siyasetçi, aktivist olan Tahir Elçi 1992 yılında serbst avukat olarak göreve başladı. 1998 yılı ve 2006 yılları arasında Diyarbakır barosunda yönetim kadrosunda görev aldı. Görev aldığı bu süre zarfında Almanya Avrupa Hukuku Akademisi’nde uluslararası ceza hukuku ve ceza yargılaması eğitimi gördü. Birçok yerel ve uluslararası konferansta konuşmacı olarak katılan Tahir Elçi 1998 yılından beri staj eğitimleri ve meslekiçi eğitimlerde ceza ve insan hakları hukuku alanında seminerler vermiştir.

Diyarbakır Barosu Başkanlığı görevine 2012 yılı Kasım ayında seçilen Tahir Elçi aynı zamanda İnsan Hakları Derneği üyesi ve Türkiye Barolar Birliği İnsan Hakları Merkezi Danışma Kurulu ile TİHV Kurucular Kurulu üyeliği görevlerini de yürütmekteydi.

14 Ekim 2015 tarihinde Ahmet Hakan’ın hazırladığı Tarafsız Bölge programında “PKK terör örgütü değildir. Silahlı siyasal bir harekettir.” sözü ile 20 Kasım günü Diyarbakır’da gözaltına alınarak İstanbul’a getirilmiştir. Tahir Elçi savcılığın tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk edilmesine karşı 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından adli kontrol şartı ile serbest bırakılmıştır. “Terör örgütü propagadası” iddiasıyla 7.5 yıla kadar hapis cezası istenerek iddianame hazırlanan Tahir Elçi ‘ye yurt dışına çıkma yasağı konulmuştur.

Tahir Elçi’nin Ölümü

Türkan Elçi ile evli ve Nazenin Elçi, Arin Elçi nin babaları olan Tahir Elçi 28 Kasım 2015 tarihinde Diyarbakır Sur ilçesinde basın açıklaması yaptıktan sonra sokakta açılan uzak mesafeden ateş edilmesi nedeniyle ölmüştür. Dünya basınında geniş yer bulan Tahir Elçi‘nin ölümünün ardından birçok şehirde protesto edildi. Zaman zaman gösterilerde çıkan taşkınlıklar nedeniyle polis ile göstericiler arasında çatışmalar yaşanmıştır.

pkk terör örgütü tarafından yapılan bu saldırıda Ahmet Çiftaslan ve Cengiz Erdur isimli 2 polis memuru da şehit oldu. 1 Polis memuru ve 1 gazeteci çatışmalarda yaralandı.

kimdirhayati.com ekibi olarak Şehit Polis memurlarına Allah’tan rahmet diler, yakınlarına ve ülkemize başsağlığı dileriz..


  • Site Yorum

Bir yorum bırak