Şirin Payzın Kimdir ?

Gazeteci Şirin Payzın Kimdir
Paylaş
 

1968 yılında İstanbul’da doğan Gazeteci Şirin Payzın’ın baba tarafı Makedonya anne tarafı ise Kırım göçmenidir.  Behice Boran‘ın yeğeni (teyze) olan Şirin Payzın‘ın babası gazeteci olduğu için Ankara’da yaşadılar. Lise yıllarında tiyatro ile ilgilenen Şirin Payzın 1987 yılında Üniversite eğitimi için Fransa’ya gitti. Üniversite okuduğu yıllarda babası vefat edince İstanbul’a geri döndü. İstanbul Üniversitesi’nde yarım dönem Filoloji bölümünde okuduktan sonra Ankara Bilkent Üniversitesine geçis yaptı ve Sanar Tarihi ve İşletme bölümü okudu. Sonra da üniversite eğitimini New York Üniversitesi’nde tamamladı.

Eğitimini tamamladıktan sonra Birleşmiş Milletler’de ki Türkiye Daimi Temsilciliğimiz’de işe başladı. Sonra basın bürosuna geçiş yapan Şirin Payzın birgün Ufuk Güldemir’in arkadaşı ile tanıştı ve ” Ufuk bir televizyon kanalı kuruyor git görüş” dedi. Bunun üzerine New York’tan İstanbul’a gelen Şirin Payzın Ufuk Güldemir’in “Sen kesinlikle televizyoncusun” demesi üzerine Show Tv ‘de çalışmaya başladı.

1994 ve 1999 yılları arasında ATV ana haber bülteni ekibinde diplomasi muhabirliği yapan Şirin Payzın ATV ve Sabah Gazetesi adına gittiği yurt dışı seyahatlerinde bir çok devlet başkanıyla özel röportajlar gerçekleştirdi. Muammer Kaddafi ile 1997 yılında gerçekleştirdiği özel röportajıyla Türkiye Gazeteciler Cemiyetinden “Yılın Röportajı” ödülünü kazandı.

1999 yılında CNN TÜRK’ün kurulması ile kıdemli diplomasi muhabiri olarak göreve başlayan Şirin Payzın 2002 yılının Eylül ayına kadar bu göreve devam etti. Bu süre içerisinde 2001 yılında “Dünyada bugün” programını hazırladı ve sundu.

2003 Mart ayında başlayan Irak Savaşı sırasında TRT adına İran’a gitti ve orada özel bir program hazırlayarak sundu.

Muhabirlik görevini sürdürdüğü süre boyunca Pakistan’da ki askeri darbe, Avrupa Birliği Helsinki Zirvesi, İsrail’de ikinci intifada, İran’da ki seçimler, Bağdat’ta yaşanan krizler ve 11 Eylül sonbrasında New York’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu dahil olmak üzere bir çok sıcak haberi CNNR TÜRK adına yerinde izledi.

Türk dış politikasına dair haberler ve röportajları Ankara’da diplomasi muhabiri olarak sürdüren Şirin Payzın 2001 yılında “Dünyada bugün” programını hazırladı ve sundu. Irak’ta ki izlenimlerini “Perspektif” isimli program için belgesel olarak hazırladı.

Gazeteci Şirin Payzın iyi derecede İngilizce ve Fransızca bilmektedir. 1999 yılının başında Türkiye Belgrad Büyükelçisi Ali Ahmet Acet ile evlendi ve bir süre sonra boşandı.


  • Site Yorum

Bir yorum bırak