Simge Sağın Kimdir ?

simge sağın kimdir
Paylaş
 

Simge Sağın Mış Mış şarkısı ile insanların dikkati çekmeyi başaran Türk Şarkıcı. 1981 yılının 8 Ağustosun da İstanbulda doğmuştur. Herkes tarafından Simge olarak bilinmektedir. İTÜ Devlet Konservatuarından mezundur. Ses eğitimi oldukça başarılı geçmiştir.

Profesyonel deneyimini Zeynep Dizdarın ekibiyle yapmıştır. Sonraki yıllarda Gülşen ile Dört, Yaşar’a İki, Serdar Ortaç ile de 4 sene boyunca sahnede canlı performans vokalist olarak eşlik etmiştir. Annem isimli dizi için Kıraç ile birlikte düet yapmıştır. Onun haricinde onlarca Radyo programının, Dizilerin jenerik müziklerini hazırlamış olup, herkes tarafından sevilmiştir.

2011 Yılında Erdem KINAY ile birlikte ilk albümü olan Bip Bip’i çıkarmıştır. Bu Albümde Başı Dertte ve Ödeme Vakti isimli şarkılara klip çekmiştir. 2014 Yılında Doğan Music Company prodeksiyon şirketi ile Bip Bip albümünü yeniden çıkarmıştır. Bip Bip şarkısına çektiği klip, Youtube üzerinden 30 milyondan fazla izlenme rekorlarını elde etmiştir.

2015 yılında Ozan Bayraşa ile birlikte Mış Mış tek şarkı single piyasaya çıkarmıştır. Yine Doğan Music Company yapımcılığında çıkan bu albüm, klipte başarılı oyunculuk performansı ile Simge Sağın herkesin beğenisini toplamıştır.

2011 yılında En İyi Çıkış Yapan Kadın Sanatçı ünvanını 1. PAL Fm müzik ödeüllerinde almıştır. 2015 Yılın En İyi Çıkışı ünvanını TURKMSIC Ödeüllerin de sahip olmuştur. Aynı Yıl Düzce Üniversitesi 3. Medya Ödüllerin de En İyi Kadın/Single (Bip Bip) şarkısına layık görülmüştür. 2015 Future Fest Ödüllerinde En iyi Sıngle ödülü, 42.Pantene Altın Kelebek Ödülleri en iyi çıkış yapan Solist ödüllerini almaya hak kazanmıştır ve bu ödülleri gururla taşıyacağını belirtmiştir.

Simgenin Ağzından Kendi Özgeçmişi şöyle aktarılmaktadır:

Simge 08.08.1981 yılında İstanbul Şişli’de dünyaya geldi. Müzisyen bir babanın kızı oluşu hayatının her anında müzikle iç içe büyümesine sebep oldu. 12 yasında gitar çalmaya ve besteler yapmaya başladı. İçindeki müzik sevgisini hiç kaybetmeyen Simge müzikle ilgili çalışmalarının İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuarı Ses Eğitimi Bölümünü kazanarak devam ettirdi. Okulda Alaattin Yavaşça, Selahaddin İçli gibi pek çok değerli müzisyenle çalışma şansı buldu. Öğrencilik sürecinde popüler müzik camiasında çalışmaya başlayan Simge, ilk profesyonel deneyimini Zeynep Dizdar orkestrasında kazandı. Daha sonrasında Gülşen’e 4, Yaşar’a 2 ve Serdar Ortaç’a 2 sene sahnede vokalist olarak eşlik etti. Sahne deneyimleri dışında pek çok jingle ve dizi müziği çalışmasını seslendirdi. “Annem” dizisi için Kıraç ile yaptığı düet ve Super Fm’in jeneriği bunlardan bazıları. Geçtiğimiz yıllarda “Yeni Çıktı”adlı albümüyle müzik piyasasına ilk solo albümü ile giriş yapan Simge, Şimdi ise Prodüktörlüğünü kendi üstlendiği yeni single çalışması ‘Bip Bip’ ile aramızda!


  • Site Yorum

Bir yorum bırak