Sermin Hürmeriç

Sermin Hürmeriç
Paylaş
 

Eşkıya filmindeki Keje ve Ekmek Teknesi dizisindeki Ayhan hanım rolleriyle tanınır. Muhsin Bey filminde adını duyuran sanatçı, film sonrasında Şener Şen ile evlendi, yine bir hit Şener Şen filmi olan Eşkıya’dan sonra 11 yıllık evlilikleri bitti. Sinema filmi ve dizilerde rol almaya devam ediyor. 1947 yılında Trabzonda dünyaya gelmiştir. Tiyatro, Sinema ve Ses sanatçısı olarak çoğu bilgilerde geçmektedir.

Kendi Anlatımıyla Biyografisi ise şöyledir:

Trabzon’da doğdum. Babam subay olduğu için sık sık çıkan tayinleri nedeni ile gittiğimiz hiç bir yerde uzun süre kalamadık. Sürekli olarak bir okulda okuduğum olmamıştır, çocukluk anılarımı ve arkadaşlarımı bir bütün olarak hatırlayamam. Yaşadığımız bazı sıkıntılar olsa da bu durum bende farklı bir birikim yarattı. Farkında olmadan çokça gözlemler yapmış oldum ve ilerleyen yıllarda bu kadar çok değişik yerlerde yaşamanın ve insan görmenin bana çok yararlar sağladığını gördüm. Canlandırdığım karakterlerde, tiplemelerde çok faydası oldu. Babamın emekli olmasından sonra özellikle Üniversite eğitimimiz için aldığı bir kararla uzun bir müddet yaşayacak olduğumuz Ankara’ya yerleştik. Lise ve Üniversite eğitimimi Ankara’da tamamladım. Ankara Kız Lisesini bitirdikten sonra Devlet Konservatuarları sınavlarına girerek başarılı oldum. 1970’de Devlet Tiyatroları kadrolarına katıldım. O günden bu yana da Devlet Tiyatroları kadrolarında çalışmaktayım. İki çocuk annesi olarak halen İstanbul’da yaşamıma devam ediyorum.

Ankara Kız Lisesinde okurken Bilge isimli bir sınıf arkadaşımın vesile olmasıyla Tiyatro ile tanıştım. Bilge’nin liseyi bitirdikten sonra Konservatuar sınavlarına gireceğini biliyordum. Bilge’ye Konservatuarla ilgili bazı sorular sorduktan sonra, bana uygun olduğunu düşünüp ben de Konservatuar sınavlarına girmeye karar verdim. Sınava girmek için beklerken o dönemde okulun müdürlük görevini yapan Muhsin Bey beni gördü ve “Kızım sen ne için bekliyorsun?” dedi. Ben “Arkadaşımla birlikte sınavlara girecektik, onun için bekliyorum efendim” dedim. Muhsin Bey “Sen şu formları doldurup sınavlara gir bakalım” dedi. O esnada orada olan yine Devlet Tiyatroları oyuncularından Güven (Hokna) Hanım parçaları getirip bana nasıl çalışmam gerektiğini gösterdi. Sınava girip sonucunda başarılı oldum, böylece benim için Tiyatro hayatım başlamış oldu.

Tiyatro bir yaşam biçimidir. O kadar enteresan ve severek yapılan bir iştir ki, Tiyatroyu sevmediğiniz zaman hiçbir şekilde gerçek bir oyuncu olamazsınız, çünkü her şey tersine çalışıyor mesleğimizde. İnsanlar evlerine giderken bizler evlerimizden çıkıyoruz, burada büyük bir fedakârlık ve özveri ortaya koymak gerekiyor. Yaptığınız işi o kadar çok seviyorsunuz ki bu durum sizin için bir yaşam biçimine dönüyor. Devlet Tiyatrolarında 657’ye tabi bir memur olarak görev yaptığınız için aybaşı geldiğinde belirli bir ücret alırsınız, ben Devlet Tiyatrolarında ilk sahne almaya başladığım dönemlerden itibaren aybaşı geldiğinde “Bana neden maaş veriyorlar?” diyerek yıllarca çok şaşırmışımdır. İşimi o derece severek yaptığım için bırakın para almayı, yaptığım iş için üzerine para verecek bir durumda hissediyordum kendimi.

[viralQuiz id=139]

Filmleri:

Mihrap Yerinde (TV Dizisi)
Benim Hala Umudum Var (TV Dizisi)
Araf Zamanı (TV Dizisi)
Huzurum Kalmadı (TV Dizisi)
Sevgi Bağlayınca (TV Dizisi)
Eşrefpaşalılar (Sinema Filmi)
Zoraki Başkan (TV Dizisi)
Aile Reisi (TV Dizisi)
Serçe (TV Dizisi)
Sinekli Bakkal (TV Dizisi)
Leylan (TV Dizisi)
Güzel Günler (TV Dizisi)
Hayat Türküsü (TV Dizisi)
Adak (TV Dizisi)
Sana Bayılıyorum (TV Dizisi)
Gülbeyaz (TV Dizisi)
Ekmek Teknesi (TV Dizisi)
Altın Saçlı Kız (TV Filmi)
Son (Sinema Filmi)
Umut Yolcuları (TV Dizisi)
Güzel Günler (TV Dizisi)
Solgun Bir Sarı Gül (Sinema Filmi)
Eşkıya (Sinema Filmi)
Gölge Oyunu (Sinema Filmi)
Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni (Sinema Filmi)
Cahide (TV Dizisi)
Kaynanalar (TV Dizisi)
Yaprak Dökümü (Sevtap Parman Seslendirmesi) (TV Dizisi)
Yakışıklı (Güzin Özipek Seslendirmesi) (Sinema Filmi)
Muhsin Bey (Sevda) (Sinema Filmi)
Bu İkiliye Dikkat (Serpil Çakmaklı Seslendirmesi) (Sinema Filmi)
Aşık Oldum (Şehnaz Dilan Seslendirmesi) (Sinema Filmi)
O’na Çirkin Kral Derlerdi (Sinema Filmi)
Bir Yudum Sevgi (Sinema Filmi)
Kartallar Yüksek Uçar (TV Dizisi)
Denizin Kanı (TV Dizisi)
Kaynanalar (Sinema Filmi)
Kaynanalar (TV Dizisi)
Umut Dünyası (Sinema Filmi)
Ağıt (Sinema Filmi)


  • Site Yorum

Bir yorum bırak