Şehit Yüzbaşı Halil Özdemir Kimdir ?

yüzbaşı-halil-özdemir-kimdir
Paylaş
 

Mardin Nusaybin de terk edilmiş halde bulunan binaya giren Yüzbaşı Halil Özdemir ve askerler hazırlanmış bombanın infilak etmesi sonucu şehit düştü.

Güvenlik kuvvetlerinin kontrol etmek amacıyla girdikleri binada teröristler tarafından döşenen El Yapımı Patlayıcı (EYP) patlatıldı. Patlama nedeniyle binada yaşanan göçükte 2 asker şehit olurken, 4 asker yaralandı. Şehit olan askerlerden birinin üst düzey rütbeli olduğu belirtildi.

Teröristlerin önceden binaya yerleştirdikleri patlayıcı, güvenlik güçleri arama yaparken infilak etti. Meydana gelen göçükte yaralanan 7 asker Nusaybin Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Yaralı askerlerden Jandarma Yüzbaşı Halil Özdemir ile Jandarma Uzman Çavuş İbrahim Etöz doktorların tüm çabasına karşın kurtarılamadı.

Yüzbaşı Halil Özdemir ve Uzman Çavuş İbrahim Etöz henüz genç yaşta görevlerini yerine getirmekteydi. Ancak Teröristlerin virana halde bıraktıkları binaya girmeleri ile birden bombanın patlaması sonucu ailelerine acı haber aktarıldı.

Arkadaşlarının Paylatığı Duygusal Yazı

‘Ne istirahati bu?’ dedi doktora? Şimdi istirahat zamanı mı? Biraz evvel kardeşlerimi şehit verdim, kollarımda şehadet mertebesine yürüdüler. Hala kollarımdalar sanki, bana bakıyorlar; diyorlar ki ‘Komutanım kanımızı yerde koymayasın, buraları sana emanet edip yürüyoruz Hakk’a. Keşke birkaç gün daha ömrümüz olsa idi de seninle birlikte çarpışabilseydik bu şerefsizlerle.’ İstirahat bana haramdır, lütfen iptal edin raporumu der doktora ama doktor kabul etmez. Bu halde sizi raporsuz gönderemem der Kahraman Halil’e. Halil Yüzbaşı peki der ve çıkar. Durumunu soran komutanlarına da ‘Çok iyiyim, küçük bir demir parçasıydı, hemen çıkardılar, pansuman yaptılar, sapasağlamım’ der ve ertesi sabah pansumanlı ayağına bir numara büyük bot ayarlayıp erkenden bölüğünün başına geçer. Kahraman Şehit Jandarma Yüzbaşı Halil Özdemir, komutanı olduğu bölüğünün onsuz operasyona çıkmasına razı olmamış ve bölüğünün başında bulunarak operasyonlara devam etmişti. Şehadet mertebesine erdiği vakte kadar, 3 gün çektiği sancılara rağmen gıkını bile çıkarmamıştı, yanındakiler de anlamamıştı pek. ‘Biraz topallıyordu sadece ama arada bir gözlerini yaşlı görüyorduk, kendisine sorduğumuzda da şehitlerimize üzülüyorum diyordu. Evet çok üzülüyordu ama bu tür acıları içine gömen bir komutandı, ağlamazdı. Sur’da da çok üzüldü ama hiç ağlamadı. Gözündeki o yaşlar şimdi anlıyoruz ki ayağındaki yarasından dolayı çektiği acıdandı, yarasının acısındandı. 27 Mart 2016 tarihinde istirahatli olmasına rağmen Bölüğünün başında çıktığı operasyon esnasında, bölücü terör örgütü mensupları ile çıkan çatışma sonucunda şehadet mertebesine ulaşmıştı Yüzbaşı Halil. Şehit Jandarma Yüzbaşı Halil Özdemir, yaklaşık bir yıl önce evlenmişti. Evliliği, mutluluğu tadalı henüz bir yıl bile olmamıştı. Evlendiğinde sevdiği ile beraber bir ömür boyu aynı yastığa baş koymaya yemin etmişti. Ama daha önce başka bir yemini vardı. En kutsal olan yemin, namusu ve şerefi uğruna ettiği yemin. O da gerektiğinde vatanı ve bayrağı uğrunda can vermekti, kanını seve seve toprağa akıtmaktı, vatanına kast edenlere aman vermemekti, ne olursa olsun silah arkadaşlarının kanını yerde koymamaktı, koymadı da zaten. Şehadetinden önce şehitlerinin kanını dökenlerin şerefsiz kanlarını döktü. Biraz sakinlemişti son gün diyor silah arkadaşları. Kollarında şehit olan arkadaşlarına verdiği sözü de tutmuştu de belki de ondandı. 27 Mart 2016 tarihinde istirahatli olmasına rağmen Bölüğünün başında çıktığı operasyon esnasında, bölücü terör örgütü mensupları ile çıkan çatışma sonucunda o da şehadet mertebesine ulaştı, kavuştu arkadaşlarına….

 


  • Site Yorum

Bir yorum bırak