Şehit Yarbay İlker Çelikcan Kimdir ?

Yarbay İlker Çelikcan
Paylaş
 

6 Eylül 2015 tarihinde Dağlıca Yüksekova arasındaki karayolunun trafiğe açılması amacıyla yürütülen operasyonda, daha önceden bölücü terör örgütü pkk mensubu bir grup terörist tarafından yol kenarına tuzaklanan el yapımı patlayıcıların patlatılması ile iki zırhlı araç ağır hasar gördü. Bu patlamada Genelkurmay’ın yaptığı ilk açıklamalara göre 16 askerin Şehit olduğu, kahraman 6 askerin ise yaralandığını hayati tehlikelerinin bulunmadığı açıklandı.

Saldırı da şehit olan askerlerin kimlikleri açıklanmaya başladı. Bu saldırı da şehadet şerbetini içen Tabur Komutanı Şehit Kurmay Yarbay İlker Çelikcan ‘ın babaocağı Erzurum’a ve ailesinin yaşadığı Bursa’ya ateş düştü.

Evli ve 2 çocuk babası olan Şehit Yarbay İlker Çelikcan ‘ın ailesi Erzurum’dan Bursa’ya gitmek üzere harekete geçtiği söylendi. Şehit Yarbay İlker Çelikcan’ın amcasının oğlu, 1983 yılında Kara Harp Okulunu kazanarak Ankara’ya gittiğini ve o günden bu güne Türkiye’nin bir çok bölgesinde görev yaptığını, son görev yeri olarak geçen yıl Malatya’dan Hakkari’ye atandığı söylendi. Yarbay’ın eşinin doktor olarak görev yaptığı belirtildi.

Köprübaşı Mahallesi muhtarı ve aynı zamanda Yarbay’ın amcasının oğlu olan Yener Çelikcan “Köyden bir çok kişi Bursa’ya gitti. Ben de, yengesi Neriman ve halasının oğlu Cengiz Yıldırım ile birlikte gidiyorum. Acımız çok büyük. Allah sabır versin” diye konuştu.

Yarbay’ın babaannesi 95 yaşında ki Dilber Çelikcan torunu Şehit Yarbay İlker Çelikcan’ın şehit olduğu haberlerini duyduktan sonra gözyaşlarına boğuldu. Yarbay’ın yengesi Pero Çelikcan ise Yarbay ve ailesinin 1 yıl önce memleketi Köprübaşı köyüne geldiğini belirterek, “Hiç kimseyi incitmezdi, Duygusal birisiydi” diyerek gözyaşlarını tutamadı. Yengesi Neriman Çelikcan ise, “Olan ana kuzularına oluyor” dedi.

Bordo Bereli Yarbay Şehit İlker Çelikcan’ın saldırı sonrasında askerlerini korumak için aracından indiğini sonrasında araca binip hareket ettikten kısa bir süre sonra yerleştirilen bomba patlatıldıktan sonra şehit olmuştur.


  • Site Yorum

Bir yorum bırak