Şehit Uzman Çavuş Ali Gökçe Kimdir ?

sehit-ali-gokce
Paylaş
 

Jandarma Uzman Çavuş Ali Gökçe, 2002 yılında katıldığı Türk Silahlı Kuvvetlerinde Bomba İmha Uzmanı olarak görev yaparken 1 Ağustos 2015 tarihinde pkk terör örgütünün Erzurum Kars karayoluna döşediği mayının patlaması sonucu şehit oldu.

Henüz 35 yaşında şehitlik mertebesine ulaşan Ali Gökçe Osmaniye nüfusuna kayıtlıydı. Azra ve Buğra isimli 2 çocuğu olan Ali Gökçe, bir gün öncesinde Erzurum – Iğdır karayolunun Karakurt mevisinde yol kesip 8 adet tır ve kamyonu ateşe veren, Kağızman belediyesine ait yolcu otobüsündeki yolcuları rehin alan teröristler cep telefonlarını gasp ederek ve birçok aracın anahtarını alarak uzaklaşmışlardı. Kaçan teröristler araçların bir kısmını ve köprüyü mayınlar ile tuzaklayarak patlamak istemişlerdi.

1 Ağustos 2015 öğle saatlerinde arama tarama faaliyeti yürüten jandarma timine mayınlı tuzak kuruldu. Bu esnada yol kenarında mayın arama tarama faaliyeti yürüten Bomba İmha Uzmanı Jandarma Uzman Cavuş Ali Gökçe tuzaklanmış mayınlardan birinin patlaması sonucu olay yerinde şehit oldu. Şehidin naaşı Kağızman İlçe Hastanesi morguna kaldırıldı.

Osmaniye’nin Düziçi ilçesine bağlı Ellek beldesinde Arıklar Mahallesinde yaşayan Mehmet Gökçe ve eşi Fadime Gökçe’nin evleri önünde saat 16:30 sularında 2 adet ambulans geldi. Oğulları Uzman Cavuş Ali Gökçe’nin  Kars’ta görev yapması nedeniyle son günlerde oldukça endişeli olan aile ambulansları görmeleri ile birlikte gözyaşlarına boğuldu. Düziçi Jandarma Bölük Komutanı Yüzbaşı Bülent Keskinsoy tarafından verilen şehit haberi ile aile adeta yıkıldı. Şehidin 2 katlı kerpiç evine Türk bayrakları asıldı. Gökçe ailesinin 10 çocuğundan biri olan evli 2 çocuk Ali Gökçe’nin kardeşi Yüzbaşı Bülent Keskinsoy’un boynuna sarılarak “Ne olur kardeşimin ölmediğini söyleyin” diyerek gözyaşı döktü.

Kars İl Jandarma Komutanlığı’nda yapılan törende Kars Valisi Günay Özdemir, Belediye başkanı Muraza Karaçanta, Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Murat Kınay, şehit yakınları, silah arkadaşı askerler ve birçok kişinin katılımı ile gerçekleştirildi. Tören boyunca Şehit Ali Gökçe’nin Oğlu Buğra Gökçe’nin elini Vali Günay Özdemir bırakmadı. Töreni metanetini bozmadan babasının al bayrağa sarılı tabutu başında izleyen Buğra Günay’ın yanaklarından süzülen gözyaşları tüm Türkiye’nin yüreğini parçaladı.

Şehidin babası Mehmet Gökçe oğlunu şehadetinden bir gün önce rüyasında gördüğünü söyleyerek ” Dün oğlumu rüyamda gördüm. Ağacın dibinde oturuyordu. ‘Kalk oradan oğlum’ dedim. Baba ‘Bana bir şey olmaz, üzerimde çelik yelek var.’ dedi. Oğlum sana birşey olmasında dedim. Bugün ise şehit haberini aldım” diye konuştu.

Şehit haberini alan anne Fadime Gökçe “Ne olur Oğlun ölmedi deyin ” dedikten sonra fenalık geçirdi. Şehit annesine ilk müdahaleyi acil sağlık ekipleri tarafından yapıldı. Baba Mehmet Gökçe sinir krizi geçirdi.

Şehit Uzman Çavuş Ali Gökçe‘nin eşi 30 yaşındaki Songül Gökçe, oğlu Buğra Gökçe Buğra ve kızı 3 yaşındaki Azra ile birlikte al bayrağa sarılı tabutu görünce gözyaşlarına boğuldu. Songül Gökçe, “Allah’ım bu ne büyük acı. Yandım ben Allah’ım” diye feryat edip sinir krizi geçirdi. Sağlık görevlileri müdahale ettiği acılı eş Songül Gökçe eşinin bayrağa sarılı tabutuna bakarak, “Bitti mi bütün acıların, dindi mi ağrıların? Biz daha yeni kavuşmuştuk aşkım. Söz vermiştin, ‘döneceğim, bekle beni’ demiştin” diye uzun süre gözyaşı döktü..

KimdirHayatı.com ekibi olarak şehidimize Allah’tan rahmet diler, ailesine ve aziz Türk milletine baş sağlığı diliyoruz.
Bilinmelidir ki, tarih boyunca hiçbir ihanete boyun eğmeyen Türk Milleti bu defa da aynı asâlet ve vakar içinde varlığına ve dirliğine yönelen tehditleri alt edecek azim ve iradeyi gösterecektir..


  • Site Yorum

Bir yorum bırak