Şehit Polis Yakup Mete Kimdir ?

sehit-polis-yakup-mete
Paylaş
 

Mardin Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğünde 1 yıldır görev yapan 20 yaşında ki Şehit Polis Yakup Mete haftalık iznini geçirmek üzere Mardin’in Nusaybin ilçesine 25 km uzaklıkta bulunan Nusaybin’e bağlı Akarsu mahallesinde yaşayan ailesinin yanına giden Yakup Mete kimliği belirsin kişi veya kişiler tarafından uğradığı silahlı saldırıda yaralandı. Yaralı polis memuru Yakup Mete köylüler tarafından NusaybinDevlet Hastanesine kaldırıldı. Durumunun ağır olması nedeniyle Mardin Devlet Hastanesine sevk edilen Yakup Mete yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtulamayarak şehit oldu.

Yetkillere göre daha önce terör örgütü pkk tarafından tehdit edilen Yakup Mete’nin şehit edilmesinin ardında terör örgütü pkk’nın olduğu tahmin edilmekte. Yetkililer saldırıyı pkk’nın düzenlediğini düşünerek, saldırıyı planlayan kişi veya kişilerin bulunması için geniş çaplı operasyon başlatıldığını söylediler.

Güncelleme 24.08.2015 15:00

Mardin’in Nusaybin ilçesinde haftalık iznini geçirmek için ailesinin yanına giden Şehit Polis Memuru Yakup Mete için Mardin İl Emniyet Müdürlüğü bahçesinde tören düzenlendi. Tören sırasında Şehit Polisin annesi Sivi Mete Türkçe bilmediği için tören boyunca kürtçe ağıtlar yaktı. “Hepinize kurban olayım, sizin yerinize ben öleyim. Daha evlendirecektim. Çocuk sahibi olacaktı. Söyleyin bana oğlumun ne suçu vardı ?” diye ağıtlar yakan anne Sivi Mete yürekleri dağladı.

Törenden sonra şehit polis memuru için Emniyet Müdürlüğü bahçesinde cenaze namazı kılınarak dualar okundu. Tören boyunca Mardin Valisi Ömer Faruk Koça ve İl Emniyet Müdür Lütfullah Uğur Pekcan ‘ın şehit babası Diyap Mete ‘nin koluna girerek elini bırakmadıkları görüldü.

Daha önce terör örgütü pkk tarafından tehdit edilen Yakup Mete, 10 çocuklu bir ailenin 9. cocuğuydu.Henüz 15 aylık polis memuru olan Yakup Mete ilk görev yeri olan Mardin’e atandı. Ailesinin maddi durumu iyi olmadığı için kardeşlerine baktığı belirtildi.

Şehit Polis Mardin Emniyet’inde düzenlenen tören’in ardından defnedilmek üzere Mardin Nusaybin’in Akarsu beldesine gönderildi.

Şehit Polis Yakup Mete’ye Allah’tan rahmet diler, yakınlarına ve aziz Türk milletine sabır dileriz. KimdirHayati.com ekibi olarak henüz Şehit Jandarma Yüzbaşı Ali Alkan‘ın acısı yaşanırken Polis Memuru Yakup Mete‘nin şehit edilmesini kınıyor, Türkiye’nin bu karanlık günlerden en kısa zamanda kurtulmasını Yüce Allah’tan temenni ediyoruz..

Düzenleme  25.08.2015 19:20

Yıl 2010... polis okulunu kazanmışız. balıkesire yolculuk var. Türkiyenin hemen hemen her şehrinden (doğusu-batısı farketmeksizin) bir sürü aday intibak eğitimi denilen mülakat döneminden geçiyoruz. Kocaman 1000 mevcutlu bir okul. her tipte insan var. bu arada okulun yaklaşık %40 doğulu. ben okul başlar başlamaz tanıştım bu güzel abimizle. 86 Mardin doğumlu 20 yaşında demişler haberlerde, değil. koca olgun aklıbaşında mert mi mert cesur mu cesur. Ve çok azimliydi! 5 sene boyunca polislik sınavlarında girmiş son hakkında kazanmış ve benle beraber okuduğu yıl göz probleminden (yanlış hatırlamıyorsam) dolayı ilk sene sonunda okulla ilişiği kesilmiş dava açmış gözünü çizdirip tekrar polis olmayı 2 yıl sonra başarmıştı. bu mesleği profesyonelce ve şereflice yaptığına adım gibi eminim. haftasonları genelde beraber çıkardık çarşıya. sohbet muhabbet derken, askerliğini komando olarak yaptığını ve gittiği operasyonlardan bahsederdi bize. arada da memleketini çok sevdiğini hele köyünden asla vazgeçmeyeceğini fotoğrafları göstere göstere anlatırdı. biz nerden bilebilirdik orada Şehit olacağını ama bence Yakup abi biliyordu. şuan muhabbetlerimiz aklıma gelince anlayabiliyorum. Bile bile sevdiği hiçbir şeyden vazgeçmeyerek inandığı şeyler uğruna Şehit oldu. bence şuan yaşadığımız dünyaya fazla iyi fazla mert fazla cesurdu benim güzel abim. şimdi kendini halife sananlar Şehit saymazlar bir de. nedeni de baba evinde vurulduğu için. Şehitlik diye bir mertebe varsa eğer sen onu en çok hakedenlerden birisin YAKUP METE.

 


  • Site Yorum

Bir yorum bırak