Şehit Polis Mustafa Turanlı Kimdir ?

sehit-polis-mustafa-turanli
Paylaş
 

Aslen Artvin Şavşat nüfusuna kayıtlı 30 yaşında ki Özel Harekat Polisi Mustafa Turanlı Diyarbakır’da bölücü terör örgütü pkk tarafından düzenlenen roketatarlı hain bir saldırı da şehit olmuştur. Şehit Polis Mustafa Turanlı‘nın emekli Polis Memuru babası Adnan Turanlı ve ev hanımı annesi Kısmet Turanlı’nın Adana Çukurova ilçesi Huzurevleri Mahallesindeki baba ocağına ateş düştü.

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde yollara hendek kazıp saldırılar yapan, yol kesen pkk’lılara karşı bu sabah başlatılan operasyon sırasında zırhlı araçta bulunan Özel Harekat Polislerine teröristler tarafından roketatarlı saldırı düzenlendi. Saldırı da Polis Memuru Mustafa Turanlı (30) ve Polis Memuru Muzaffer Can Ersoy şehit olurken 3 özel harekat polisi de yaralandı.

Şehit eşi öğretmen Ayşe Turanlı ile evli olan Şehit Mustafa Turanlı’nın çocuğunun olmadığı öğrenildi. Şehit haberi ulaşan Mustafa Turanlı’nın evinden çığlıklar yükseldi. Şehit polisin ailesini sakinleştirmek için sağlık ekipleri uzun bir süre çaba gösterdi. 6 kardeşin en büyüğü olan Şehit Polis Mustafa Turanlı’nın baba evine ve çevresindeki tüm evlere Türk bayrakları asıldı.

“Belki Nefes Alıyordur” 

Şehit Mustafa Turanlı’nın kardeşi tabuta dokunurken ‘Durun belki nefes alıyordur bir bakalım, belki Mustafa değildir.’ diye feryat etti. Şehit’in cenazesi Çukurova Dr. Aşkım Tüfekçi Devlet Hastanesinden alınarak babaocağı Çukurova Huzurevleri mahallesine getirildi. Bu sırada şehit annesi Kısmet Turanlı sinir krizi geçirdi, emekli polis memuru babası Adnan Turanlı ve kardeşleri gözyaşlarına boğuldu.

“Yoksul Suçluya Botunu Vermiş”

Ayakta durmakta güçlük çeken şehit annesi Kısmek Turanlı “Oğlum çok merhametli bir insandı. Yakaladığı suçlulara harçlık verirmiş, yoksul bir suçluya botunu hediye etmiş. Diyarbakır’dan birisi beni aradı ‘ Sen ne merhametli bir evlat yetiştirmişsin. Suçlu olmama rağmen bana botunu verdi, senden Allah razı olsun’ dedi. Benim yavrum böyle merhametliydi. Oğlum sana 3 yıldır hasretim. Bir kerecik daha kokunu duyayım” diye feryat etti.

Şehit Annesi Türk Bayrağı Açtı 

Şehit annesi Kısmet Turanlı ve Emekli Polis baba Adnan Turanlı cenaze boyunca metanetini korumaya çalıştı. Anne ile baba birlikte üzerinde Atatürk portresi bulunan Türk bayrağı açtı ve cenazeye katılanlar şehit ailesinin dik duruşuna alkışlarla destek verdiler.

Yaklaşık 100 araçlık bir konvoyla Buruk mezarlığına götürülen Şehit defnedilirken eşi Ayşegül Turanlı “Mustafa’mı aldılar, sana nasıl kıydılar, senin yerin orası mı ?” diye ağıt yaktı.


  • Site Yorum

Bir yorum bırak