Şehit Piyade Uzman Çavuş Tayfur Hançer Kimdir ?

Şehit Tayfur Hançer
Paylaş
 

Şehit Piyade Uzman Çavuş Tayfur Hançer 1990 yılı Ardahan Göle doğumlu Hakkari Yüksekova Dağlıca bölgesinde bölücü terör örgütü pkk tarafından gerçekleştirilen hain saldırıda şehit düşmüştür.

Ardahan Göle ilçesi Eski Demirkapı köyünde olan baba ocağına ateş düştü. Ailenin 9 çocuğundan 6.sı olan Şehit Uzman Çavuş Tayfur Hançer henüz 25 yaşındaydı ve bekardı. Şehit babası Selahattin Hançer oğlunun şehadet haberi ile büyük bir üzüntü yaşadı. Ardahan Valisi Ahmet Deniz acılı baba ve kardeşini teselli etmeye çalıştı. Babanın “Oğlumun bayramda yolunu bekliyordum cenazesi gelecek” sözleri üzerine Vali Deniz gözyaşlarını tutamadı.

Türk bayraklarıyla donatılmış şehidin babaocağına taziyeye gelen Vali Deniz “Devletimiz çok büyük. Birliğimizi ve kardeşliğimizi bozmaya kimsenin gücü yetmeyecektir.” dedi. Şehit Tayfur Hançer‘in 7’si kız, 2’si erkek toplam 9 çocuğun babası Selahattin Hançer gözyaşları arasında “Artık bu közün üzerine su döküp söndürelim. Benim ocağıma ateş düştü. Başka ocağa ateş düşmesin. Benim oğlum Kurban Bayramı’nda gelecekti. Oğlumun bayramda yolunu bekliyordum cenazesi geldi. Ben yandım başkaları yanmasın. Allah bu acıların üzerine bir su serpsin sonumuz barış olsun. Allah devlete zeval vermesin. Sabaha kadar asker benim kapımın önünde nöbet tuttu.” sözlerini kullandı.

Şehit babası Selahattin Hançer’in acı sözlerine dayanamayan Ardahan Valisi Ahmet Deniz gözyaşlarına hakim olamadı, bir taraftan gözyaşlarını silmeye çalışırken bir taraftanda şehidin 23 yaşındaki kardeşi Tayfun Hançer’i teselli etti.

Kars’tan karayolu ile Ardahan’ın Göle ilçesine getirilen şehidin naaşı, Merkez Camii önünde Ardahan Valisi Ahmet Deniz, Ak Parti Milletvekili Orhan Atalay, Ardahan Tugay Komutanı Tuğgeneral Erdem Kargın, ailesi ve 10 bin kişi tarafından karşılandı.

“Belki o değildir. Tabutu açın görmek istiyorum ! “

Şehit Tayfur Hançer’in anne, baba ve kardeşlerinin tabuta sarılarak yaktığı ağıtlar yürekleri dağladı. Şehit Tayfur Hançer’in ablası şehit kardeşinin tabutuna sarılarak “Seni biz böyle mi gönderdik ? Tabutu açın kardeşimi görmek istiyorum. Belki de o değildir.” diye ağlaması üzerine cenaze törenine katılanlar gözyaşlarına hakim olamadılar.

Şehit Uzman Çavuş Tayfur Hançer‘in cenazesi Göle Merkez Camisinde kılınan cenaze namazı sonrası Eski Demirkapı köyüde defnedildi.

 


  • Site Yorum

Bir yorum bırak