Şehit Mansur Cengiz Kimdir ?

Şehit Jandarma Er Mansur Cengiz
Paylaş
 

Siirt’in Şirvan ilçesi Durankaya köyü nüfusuna kayıtlı Jandarma Er Mansur Cengiz  Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde terör örgütü pkk tarafından düzenlenen intihar saldırısında şehit düştü.

1995 / 2 tertipler ile Türk Silahlı Kuvvetlerine katılan Mansur Cengiz henüz 40 günlük asker iken terör örgütü pkk’nın yaklaşık 2 ton patlayıcı ile saldırdığı Ağrı Doğubayazıt Karabulak Jandarma Karakolunda nöbet tutarken şehit oldu.

Doğubayazıt ilçesine 15 km olan Karabulak Jandarma Karakolu teröristlerin hedefi oldu. Traktöre yüklenen yaklaşık 2 ton patlayıcı ile saldıran teröristler gece 03:00 sularında Karabulak Jandarma Karakolunun önüne gelerek traktörü infilak ettirdiler. Çok şiddetli bir patlama sonrasında roketatarlar ve uzun namlulu silahlar ile saldıran teröristler karakolu ateş altına aldılar.

Patlama esnasında Jandarma Er Medet Mat ve Jandarma Er Mansur Cengiz şehit olurken bir çoğu ağır, 31 asker yaralandı. Patlama şiddetiyle fırlayan traktör parçaları yüzlerce metre ötedeki evlere isabet ederek köylülerinde hafif yaralanmasına neden oldu.

Sağlık ekiplerinin yardım için karakola ulaşma engel olan teröristler, karayolunu tuzaklayarak sağlık ekiplerine saldırdılar. Takviye güçlerin müdahale etmesiyle Ağrı Dağı’na kaçan teröristler karanlığında etkisiyle gözden kayboldular.

Jandarma Er Mansur Cengiz’in  şehit olduğu haberi Siirt’in Şirvan ilçesi Durankaya köyüne ulaşınca ailesinin evine Türk bayrağı asıldı. Acı haberi alan komşuları aileye destek olmak, acılarını paylaşmak için taziye ziyaretlerinde bulundu. Yeğeninin vatanı için şehit düştüğünü söyleyen amcası Cafer Cengiz tüm aile ve yakınlarının büyük bir üzüntü içerisinde olduklarını söyledi. Cafer Cengiz ” Acımız büyüktür, Allah devlete zeval vermesin.” dedi. Şehit Jandarma Er Mansur Cengiz‘in cenazesi Durankaya köyünde düzenlenen tören ile defnedildi.

Aziz şehitlerimize kimdirhayati.com ekibi olarak Allah’tan rahmet, yakınlarına ve Türk milletine sabır diliyoruz..


  • Site Yorum

Bir yorum bırak