Şehit Jandarma Yüzbaşı Ali Alkan Kimdir ?

sehit-yuzbasi-ali-alkan
Paylaş
 

32 yaşında Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesindeki Ayvalık Jandarma Karakolu’na terör örgütü pkk tarafından düzenlenen hain saldırı da şehit olan Jandarma Yüzbaşı Ali Alkan memleketi Osmaniye’de toprağa verildi. 21 Ağustos 2015 tarihinde terör örgütü üyelerinin jandarma karakoluna açtığı taciz ateşiyle yaralanan 3 askerden biri olan Yüzbaşı Ali Alkan kaldırıldığı hastanede kurtarılamayarak şehit oldu.

Jandarma Yüzbaşı Ali Alkan’ın şehit haberi, Osmaniye ili Fırat Mahallesinde ikamet eden baba ocağına saat 03:00 sularında haber verildi. 3 asker babası olan 60 yaşındaki baba Hasan Alkan’ın oğulları Yarbay Mehmet Alkan ve Astsubay Başçavuş Mustafa Alkan’ın da vatana asker olarak hizmet ettiği öğrenildi.

Şehadetinden 3 gün önce babasıyla konuşan Şehit Yüzbaşı Ali Alkan babasından bayram kömbesi (kurabiye) göndermesini istedi. Henüz babasının gönderdiği paket eline ulaşamadan şehit düşen Yüzbaşı Ali Alkan’ın babası “Benim oğlum vatan uğruna şehit oldu. Onun cennette yeri var. Ama bu işe bulaşanların Allah belasını versin. Ocaklarına ateş düşürsün. Allah onları da bu duruma düşürsün. 3 gün önce görüştüm. Bizden bayram kömbesi istedi. Ona bir paket gönderdim. Ama daha eline bile ulaşmamıştır” dedi.

“Buranın vatan evladı, 32 yaşında, daha vatanına, sevdiklerine doymadı, dünyaya doymadı, bunun katili kim? Bunun sebebi kim? Şu güne kadar ‘çözüm’ diyenler neden şimdi ‘sonuna kadar savaş’ diyor.”

Şehit’in cenaze namazının ardından tabutun başına gelen ağabey Yarbay Mehmet Alkan şehit kardeşine “Ali’m ” diye seslendi ve hırsından şapkasını çıkarıp bağırarak ” Buradaki vatan evladı daha 32 yaşında. Vatana, sevdiklerine doyamadı. Bunun katili kim ? Bunun sebebi kim ? Düne kadar çözüm diyenler ne oldu da sonradan savaş diyor ? Kendileri gitsin savaşsın ! “ diye feryat etti.

Askerler tarafından omuzlara alınan Şehit Yüzbaşı Ali Alkan’ın tabutu taşınırken ağabeyi Yarbay Mehmet Alkan bu kez , “Saraylarda 30 tane korumayla gezip, zırhlı arabalara binip ’Şehit olmak istiyorum’ diye bir şey yok. Git o zaman oraya git” diye haykırdı. Sakinleştirilemeyen şehit’in ağabeyi Yarbay Mehmet Alkan şehitin defnedileceği mezarlığa polis aracı ile götürüldü..

Bekar olan Şehit Yüzbaşı Ali Alkan 1.5 yıl önce Ankaradan Şırnak’a tayini çıkmıştı ve yine 1.5 yıl önce annesi Fatma Alkan’ı kaybetmişti.

Şehidimize Allah’tan rahmet diler acılı ailesine ve Türk milletine sabır dileriz.


  • Site Yorum

Bir yorum bırak