Şehit Jandarma Er Medet Mat Kimdir ?

sehit-medet-mat
Paylaş
 

Adıyaman’ın Kahta ilçesine bağlı İkizce köyünde doğan Şehit Jandarma Er Medet Mat, Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesinde bulunan Karabulak Jandarma Karakolu’na terör örgütü pkk tarafından gerçekleştirilen intihar saldırısında kalleşçe şehit edildi.

1994 / 4 tertip ile Türk Silahlı Kuvvetlerinde vatani görevini yapan Medet Mat  askerliğinin bitmesine 64 gün kala Karabulak Jandarma Karakolu’na 2 ton patlayıcı yüklü traktör ile yapılan saldırı sonucunda silah arkadaşı Jandarma Er Mansur Cengiz ile şehit edildi. Aynı saldırıda 31 asker ise yaralandı. Yaralı askerlerden durumu ağır olan 8’i askeri helikopter ile Erzurum Mareşal Çakmak Asker Hastanesi’ne sevk edildi.

Doğubayazıt ilçesine yaklaşık 15km uzaklıkta bulunan ve Ağrı Dağı’nın eteklerinde olan Karabulak Jandarma Karakolu, teröristlerin hedefi oldu. Yaklaşık 2 ton bomba yükledikleri traktörle gece saat 03:00 sularında Karabulak Jandarma Karakolu önüne gelen pkk’lı teröristler patlayıcı ile birlikte traktörü infilak ettirdi. Patlamanın hemen ardından roketatar ve uzun namlulu silahlar ile karakol ateş altına alındı.

Kulakları sağır edecek seviyede gerçekleşen patlama sonrası Karabulak Jandarma Karakolu harabeye döndü. Patlayan traktörün parçaları yüzlerce metre uzağa fırlayarak çevredeki evlere isabet etti. O sırada karakolda nöbet tutan askerlerden Medet Mat ve Mansur Cengiz şehit oldu. Çoğu ağır 31 asker yaralandı, ayrıca parçaların isabet ettiği evlerden köylülerde hafif yaralandı.

Sağlık ekiplerinin karakola ulaşmasına engel olmak için karayoluna pusu kuran pkk’lı hainler takviye güçlerin müdahale etmesiyle karanlıktan da yararlanarak Ağrı Dağına kaçtı.

Olayla ilgili olarak Genel Kurmay Başkanlığı aşağıdaki açıklamayı yapmıştır;

02 Ağustos 2015 günü saat 03.00 sıralarında Ağrı / Doğubayazıt ilçesi Karabulak Jandarma Karakol Komutanlığı nizamiyesinde Bölücü Terör Örgütü mensubu bir grup terörist tarafından patlayıcı madde yüklü traktör patlatılmış ve uzun namlulu silahlar ile saldırıda bulunulmuştur. Saldırı sonucunda Kahraman iki askerimiz şehit olmuş, dördü ağır olmak üzere 31 askerimiz yaralanmıştır.

İnsanlıktan nasibini almamış caniler tarafından adice ve kalleşçe gerçekleştirilen bu saldırıları şiddetle kınıyor, şehitlerimize Allah’tan rahmet, kahraman şehitlerimizin değerli ailelerine, yakınlarına, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarımıza, Yüce Milletimize başsağlığı ve sabır, saldırıda yaralanan personelimize de acil şifalar temenni ediyoruz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

Öğle saatlerinde köye giden Kahta Kaymakamı Ahmet Gazi Kaya ile İlçe Jandarma Binbaşı Gurbet Keskin Şehit Jandarma Er Medet Mat’ın babası Nusret Mat ve annesi Nimet Mat’a oğullarının şehit olduğu haberini verdi. Haberi alan aile gözyaşlarına boğuldu. 5 erkek 3 kız evlat sahibi olan Nusret ve Nimet Mat çiftini askeri yetkililer ve yakınları teselli etmeye çalıştı. Terhisine sadece 2 ay kalan şehit Medet Mat’ın  evine Türk Bayrağı asıldı.

Şehit olmadan 2 gün önce ailesi ile konuşan Medet Mat  telefonda babasına “Baba çevremizdeki karakolların hepsine saldırdılar. Sadece bizim karakol kaldı. Bize de saldıracaklar.” dedi. O esnada telefonu isteyen anne Nimet Mat’a ise telefonda “Yok anne yok. Kimse bize saldırmıyor.” diyerek annesini sakinleştirmeye çalıştı.

Kahraman asker şehit olmadan bir gün önce sosyal medya hesabından son kez “Biri vatan mı dedi hazırız Allah’ın izniyle”  paylaşımını yaptı. Kahraman askerin babası oğlunun şehit haberini almasının üstüne metanetini korumaya çalışarak “Ne mutlu oğlum vatan için şehit oldu. Karakola saldıranların Allah belalarını versin”  dedi. Aileyi ziyaret eden Kahta Belediye başkanı Abdurrahman Toprak saldırıyı kınayarak terör örgütü pkk’nın bir an önce silah bırakmasını istedi.

Şehadet şerbetini içmeden birgün önce “Biri vatan mı dedi hazırız Allah’ın izniyle” sözlerini paylaşan bir vatan evladı ve oğlunu şehit vermesine rağmen “Ne mutlu oğlum vatan için şehit oldu. Karakola saldıranların Allah belalarını versin” diyebilen bir babanın yaşadığı bir ülkede yaşamaktan gurur duyuyoruz. Terör örgütlerine katılıp ülke bütünlüğüne zarar vermek isteyen hainler bilmelidirler ki bizde şehadet inancı olduğu sürece bu vatan bölünmeyecektir. Şehidimize Allah’tan rahmet yakınlarına baş sağlığı diliyoruz. KimdirHayatı.com ekibi..


  • Site Yorum

Bir yorum bırak