Şehit Habib Gökçe Kimdir ?

Habib Gökçe
Paylaş
 

Güvenlik güçleri, Cizre’de 399, Silopi’de bin 168 olmak üzere bin 567 evi kontrol etti. Operasyonlarda 15 terörist yakalandı. Silopi ilçesindeki Başak, Nuh, Cudi ve Yenişehirmahallelerinde  teröristlerce kullanıldığı belirlenen 12 evde yapılan aramada ikisi zırh delici  özelliğe sahip 10 roket başlığı, 9 pompalı tüfek, 3 kalaşnikof, 941 fişek, 24  şarjör, tıbbi malzemeler ve örgütsel dokümanlar ele geçirildi. Şırnak’ta devam eden operasyonlar sırasında bölücü terör örgütü üyelerince tuzaklanan el yapımı patlayıcıların patlatılması sonucu şehit olan J. Uzm. Çvş. Habib Gökçe’nin (29) Çorum’daki baba ocağına ateş düştü. İl Jandarma Alay Komutanlığı ekipleri acı haberi vermek üzere şehit Gökçe’nin Akkent mahallesi TOKİ konutlarındaki evine gitti. Şehit uzman çavuşun ailesinin evinde olmadığı ve il dışında olduklarının öğrenilmesi üzerine jandarma ekipleri, polis ve sağlık görevlileri ile birlikte şehidin eşi Kübra Gökçe’nin Buharaevler Mahallesi’ndeki evine gitti. Acı haber üzerine evden ağıtlar yükseldi.

Bir süre sonra İskilip’te oldukları öğrenilen baba Mehmet ve anne Hatun Gökçe’de gelinlerinin olduğu eve geldi. Bir süre burada bekletilen aile daha sonra polis ve jandarma ekipleri eşliğinde Akkent mahallesinde bulunan evlerine geçti. Şırnak Çakırsögüt 1, Jandarma Komando Tabur Komutanlığı’nda görev yapan şehit Uzman Çavuş’un 2 yaşında bir kızı olduğu, kardeşlerinden Harun Gökçe’nin de kendisi gibi Uzman Çavuş, diğer kardeşi Hakan Gökçe’nin de öğretmen olduğu öğrenildi.

Vali Ali İhsan Su, Çakırsöğüt 1’inci Jandarma Tugay Komutanı Tuğgeneral Ali Osman Gürcan, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kurmay Albay Sami Özturhan, şehidin silah arkadaşları ve geçici köy korucularının katıldığı törende, şehitlerin öz geçmişleri okundu ve dualar edildi. Dini vecibelerin yerine getirilmesinden sonra Jandarma Astsubay Kıdemli Çavuş Murat Erdi Eker’in cenazesi Mersin’e, Uzman Çavuş Habib Gökçe’nin cenazesi ise Çoruma gönderilmek üzere, helikopterle Şerafettin Elçi Havalimanı’na gönderildi. Evlerin bulunduğu alanlarda güvenlik önlemi alınmasının ardından bomba imha uzmanları bölgeye geliyor. Olası tuzaklamalara yönelik çalışmaların tamamlanmasıyla ekipler, evlere girerek arama yapıyor. Güvenlik güçleri, Nuh Mahallesi’nde bulunan evdeki aramada bomba yapımında kullanılan 3 bin 500 kilogram amonyum nitrat ile çok sayıda değişik şekil ve ebatlarda patlatılmaya hazır düzenekli tüpler ele geçirdi.


  • Site Yorum

Bir yorum bırak