Sabri Özdemir Kimdir ?

Sabri Özdemir Kimdir
Paylaş
 

Batman merkez Demirbilek köyünde 1972 yılında doğan Sabri Özdemir uzun bir süre yurt dışında kaldıktan sonra 1989 yılından itibaren Halkın Emek Partisi bünyesinde çalışmalara katıldı.

1990 yılında Batman’da kürt siyasi hareketinin genç örgütlenmesinde görev alan Sabri Özdemir, 1992 yılında başlatılan soruşturmalar ve hakkında çıkarılan yakalama kararı sebebiyle Avrupa’ya kaçtı. Uzun yıllar boyunca Almanya’nın Bielefeld şehrinde yaşadı. Avrupa’da kaldığı süre boyunca kürt dernekleri bünyesinde çalışmalarda bulundu.

Terör örgütü pkk’ya yakınlığı ile bilinen Sabri Özdemir, kurdistan centrum derneğinde aktif olarak çalıştı ve bu çalışmalar nedeniyle 1995 yılında tutuklanarak 4 yıl cezaevinde yattı. 2005 senesinde Türkiye’ye dönüş yaptı ve 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde Barış ve Demokrasi Partisi (BDP)’den Batman belediye başkanı adayı oldu ve %56 oy alarak Gülistan Akel ile birlikte eşbaşkan seçildi.

Evli ve 4 çocuk babası olan Sabri Özdemir, Batman Valiliği tarafından güvenlik bölgesi olarak ilan edilen ve terörle mücadele operasyonlarının sürdüğü alana girdikleri gerekçesiyle 18 Eylül 2015 günü Jandarma Ekipleri tarafından içlerinde Eş başkan Gülistan Akel’inde bulunduğu 83 kişi ile birlikte göz altına alındılar. 83 kişiden 56’sı ifadeleri sonrasında serbest bırakılırken, 27’si savcılık tarafından tutuklama talebi ile nöbetçi mahmeye sevk edildi. Batman Belediye Eş Başkanı Sabri Özdemir “adli kontrol” kararı ile serbest bırakıldı.


  • Site Yorum

Bir yorum bırak