Profesör Doktor Ahmet Davutoğlu Kimdir ?

Profesör Doktor Ahmet Davutoğlu Kimdir ?
Paylaş
 

Türkiye Cumhuriyet’i 63. Türkiye Hükümeti başbakanı Profesör Doktor Ahmet Davutoğlu 26 Şubat 1959 yılında Konya Taşkent’te doğan Ahmet Davutoğlu Memnune Davutoğlu ve Mehmet Davutoğlu çiftinin oğullarıdır. Tekstil ve ticaretle uğraşan baba Mehmet Davutoğlu eşi Memnune Davutoğlu’nun vefat etmesi üzerine İstanbul Fatih’e göç etti. Baba Mehmet Davutoğlu kısa süre sonra Sefure hanım ile ikinci evliliğini yaptı.

Ahmet Davutoğlu ilkokulun 4 yılını İstanbul Fatih’te ki Hacı Süleyman Bey İlkokulu’nda okudu. Geri kalan ilkokul eğitimini Bahçelievler’de tamamladı.Sonrasında orta öğretimini İstanbul Erkek Lisesi’nde, Lisans eğitimini ise Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Ekonomi bölümlerini Çift Anadal (ÇAP) programı yaparak 1983 yılında mezun oldu.
Yüksek Lisans’ını Boğaziçi Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünde, Doktorasını Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünde yaptı. 1990 yılında başladığı Malezya Uluslararası Üniversitesi’nde yardımcı doçent olarak çalışırken Üniversite’nin Siyaset Bilimi bölümünü kurdu ve aynı bölümün 1993 yılına kadar başkanlığını yürüttü. 1993 yılında Doçent’lik ünvanını alan Ahmet Davutoğlu 1999 yılında Profesör ünvanını aldı. 1995 yılı ve 2002 yılları arasında İstanbul’da birçok üniversitede ders verdi ve yönetici kadrolarda görev aldı.

1980’li yıllarda tanıştığı Abdullah Gül‘ün başbakan olmasıyla Başbakanlık Başdanışmanı oldu. Sonrasında İstanbul Belediye Başkanı iken tanıştığı Recep Tayyip Erdoğan Başbakan olduktan sonra aynı göreve devam etti. Başdanışmanlık yaptığı dönemlerde “Gölge Dışişleri Bakanı” gibi dış temaslarda etkili olmaya başlayan Profesör Doktor Ahmet Davutoğlu Avrupa Birliği ile temaslar, Kıbrıs Müzakereleri ve Irak Savaşı gibi bir çok alanda aktif rol aldı.

Ahmet Necdet Sezer‘in Cumhurbaşkanı, Abdullah Gül‘ün Başbakan olduğu dönemde Abdullah Gül tarafından 18 Ocak 2003 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan karar ile Büyükelçi ünvanı verildi. 11 Mayıs 2009 tarihinde ise meclis dışından atama yapılarak Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı görevine getirildi.

Türkçe ve İngilizce kaleme aldığı bir çok eser bulunan Profesör Doktor Ahmet Davutoğlu’nun eserleri Arapça, Farsça, Arnavutça, İtalyanca, Japonca, Rusça, Portekizce ve Yunanca başta olmak üzere dünya dillerine tercüme edildi.

Time Dergisi’nin 2012 yılında seçtiği “En etkili 100 kişi” arasında yer aldı.

Profesör Doktor Ahmet Davutoğlu 1984 yılında Kadın Doğum Uzmanı Doktor Sare Davutoğlu ile evlidir. Bu evlilikten Sefure, Meymune, Mehmet, Hacer Büke adlarında 4 çocukları vardır. Kızı Sefure Davutoğlu Yıldız Holding’in kurucusu olan Sabri Ülkerin torunu Ahmet Özokur ile evliydi. 2015 yılında boşanan Sefure Davutoğlu, Özokur soyismini atarak yeniden Davutoğlu soyismini kullanmaya başlamıştır.
Davutoğlu ailesinin ortanca kızı Meymune Topçu, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkan Yardımcısı Dursun Topçu’nun oğlu Talha Topçu ile evlidir.

10 Ağustos 2014 tarihinde yapılan 12. Cumhurbaşkanlığı seçiminde Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olması sebebiyle boşalan AK Parti Genel Başkanlığına ve Başbakanlığa 21 Ağustos 2014 tarihinde Recep Tayyip Erdoğan tarafından Profesör Doktor Ahmet Davutoğlu aday gösterildi.

27 Ağustos 2014 tarihinde AK Parti 1. Olağanüstü Büyük Kongresinde genel başkan seçilen Ahmet Davutoğlu, 28 Ağustos 2014’te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen 62. Türkiye Hükümetini kurma görevini üstlendi. 6 Eylül 2014 günü TBMM’de yapılan güven oylaması sonucunda 133 ret 306 kabul oyuyla göreve başladı.

7 Haziran 2015 seçimlerinde memleketi Konya’dan Ak Parti milletvekili seçildi. Seçimlerden sonra Başbakan olarak istifasını Cumhurbaşkanına sunan Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hükümet kurmakla görevlendirildi. Cumhuriyet Halk Partisi ve Milliyetçi Halk Partisi ile koalisyon kurulamaması neticesiyle hükümet kurma görevini iade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın geçiçi hükümeti kurması için görevlendirilmesi sonrasında 28 Ağustos 2015 tarihinde yeni Bakanlar Kurulu’nu Cumhurbaşkanına sundu ve onaylanarak 63. Türkiye Hükümeti‘ni kurdu ve Başbakan olarak göreve başladı.

Eserleri

  • “Alternative Paradigms: The Impact of Islamic and Western Weltanschauungs on Political Theory”. University Press of America, 1993
  • “Civilizational Transformation and the Muslim World”. K.L., Quill, 1994
  • “Tarih idraki oluşumunda metodolojinin rolü: Medeniyetlerarası etkileşim açısından dünya tarihi ve Osmanlı”. Divan Dergisi, 1999/2
  • “Rewriting of Muslim Politics in the 20th Century: A Retrospective”. Border Crossings (ed. Fred Dallmayr, Lexington, 2000, 91-112)
  • “Stratejik derinlik: Türkiye’nin uluslararası konumu'”. Küre Yayınları, 2001
  • “Küresel Bunalım”. Küre, 2002.
  • “Osmanlı Medeniyeti: Siyaset İktisat Sanat”. Klasik, 2005
  • “Teoriden Pratiğe:Türk Dış Politikası Üzerine Konuşmalar”. Küre Yayınları, 2013

  • Site Yorum

Bir yorum bırak