Petek Dinçöz Kimdir ?

Petek-Dinçöz-Kimdir
Paylaş
 

Asıl adı Didem Ezgü olan Petek Dinçöz, 29 Mayıs 1980 yılında İzmir’de doğdu. Çocukken babasını kaybeden şarkıcı ilköğrenimini Gazi Ortaokulu’nda tamamlamıştır. 14 yaşına kadar İzmir’de yaşadıktan sonra mankenlik hayatına atılmak için okul hayatını bırakmayı tercih etmiştir. 1997 yılında Kıbrıs’ta katılmış olduğu bir güzellik yarışmasında 2. olduktan sonra Atilla Kaplakarslan tarafından keşfedildi ve 2 yıl eğitim görerek 1999 yılında Kıbrıs güzellik yarışmasında basın güzeli seçildi.

Sonrasında ise bu başarısı ile birlikte dizi teklifleri de gelmeye başladı. Güzel fiziği sayesinde kısa sürede yakaladığı başarı sonrasında mankenlik kariyerine de başlamış oldu. 1998 Temmuz ayında Sırılsıklam isimli diziye başlayan Petek Dinçöz, sonrasında Zehirli Çiçek isimli dizide Çağla Şıkel ve Tuğba Özay ile birlikte başrol oynamıştır.

Bunun sonrasında ise Mehmet Ali Erbil’in sunmuş olduğu bir programda yardımcı sunucu görevini yerine getirdi. 1999 yılının sonlarına doğru ise mankenliği bıraktı ve Günay’da şarkıcılık yapmaya başladı. Orhan Gencebay’ın yapım şirketinden çıkartmış olduğu Bende Kaldı single’ı ise 2001 yılında ortaya çıktı. Oldukça başarılı olan bu parça ile 8. Kral TV Video Müzik Ödüllerinde en iyi çıkış yapan kadın sanatçı ödülüne layık görüldü. Bunun arkasından ise şarkıcılık çalışmalarına devam etti. 2002 Nisan ayında çıkartmış olduğu Aşkın Tam Sırası albümünün içerisinde Kısmetsizim, Foolish Casanova, Allah’ın Belası, Zevksiz ve Okşa gibi sevilen parçalar yer alıyordu.

O dönemde 49.000 satan albüm sonrasında ise Ekim ayında Star’da yayınlanan Bir Yıldız Tutuldu isimli dizide de başrol oynamıştır. Nisan ayında çıkartmış olduğu Sen Değmezsin albümü ile de 120.000 satış rakamına ulaşmıştır. Şaka Gibi ve Frekans albümlerinin sonrasında ise 2009 yılında Sezen Aksu’dan dersler alarak tarzını pop müziğe doğru kaydırmıştır.

2012 yılında Çarkıfelek isimli yarışmanın sunuculuğunu yaparken geçmişte yaptığı Foolish Casanova şarkısı yabancı müzik kanallarında yayınlanmak üzere yabancı müzik otoriteleri tarafından yeniden düzenlenir. 2013 yılında Milat ismini verdiği yeni albümü çıkardıktan sonra ise 9. single’ı Tadilat’ı çıkarttı. Petek Dinçöz 8 Temmuz 2014 tarihinden beri Serkan Kodaloğlu ile evlidir.


  • Site Yorum

Bir yorum bırak