OSIRIS-Rex Uzay Aracı

OSIRIS-Rex Uzay Aracı
Paylaş
 

NASA’nın OSIRIS-Rex adlı uzay aracı 7 yıl sürecek olan görevine başladı. OSIRIS-Rex, 500 metre çapındaki ‘Bennu’ asteroidinden örnekler toplamak için yola çıktı. Uzay aracı, ABD’nin Florida eyaletine bağlı Cape Canaveral’de bulunan hava üssünden fırlatıldı. NASA, bu görevle dünya üzerindeki yaşamın başlangıcıyla ilgili sorulara cevap arayacak.

Misyonun Güneş Sistemi’nin evrimini aydınlatmada çok önemli bir rol oynayacağı da tahmin ediliyor. NASA’dan, “Bennu’ya gidiliyor çünkü karbon açısından zengin bir asteroid ve hayatın başlaması için karbon mineralleri gerekli. Bu yüzden yaşamın erken yapı taşları için geçmişe bakıyoruz” açıklaması geldi. Aracın 2 yıl sürecek yolculuğun ardından ağustos 2018’de asteroide ulaşması bekleniyor. OSIRIS-Rex’in, toplayacağı kayaç örnekleriyle 2021 yılında Bennu’dan ayrılarak dünyaya 2023’te dönmesi bekleniyor.

[viralQuiz id=118]

OSIRIS-REx görevinin en heyecanlı kısmıysa harita çıkarma işlemlerinden sonra başlıyor. NASA bilim insanları, bu 505 günlük gözlem sonucunda elde edilen verileri kullanarak gök taşının hangi bölgesinden örnek toplanacağına karar verecek. Daha sonrasında OSIRIS-REx, Bennu’ya iyice yaklaşacak ve üzerindeki robotik kol yardımıyla gök taşı üzerinden örnekler toplamaya çalışacak. Uzay aracı, Bennu’daki görev süresi boyunca hiçbir şekilde yüzeye iniş gerçekleştirmeyecek.

2021 yılının Mart ayında gök taşından ayrılacak olan OSIRIS-REx nihayet tarihler 2023’ü gösterdiğinde üzerindeki gök taşı numuneleriyle birlikte Yeryüzü’ne geri dönecek. NASA bu tarihi görev sırasında 60 gram ile 2 kilograma kadar örnek toplanabileceğini belirtiyor.


  • Site Yorum

Bir yorum bırak