Nagihan Karadere Kimdir ?

nagihan_karadere_kimdir
Paylaş
 

Atletizm denildiği zaman birçok başarısıyla beraber akıllara gelen Nagihan Karadere, 1984 yılında Osmaniye Kadirli’de dünyaya geldi. İlkokul çağlarından itibaren atletizmle ilgilenen sporcu, atletizm ile ilgili profesyonel olarak alt yapısını Fenerbahçe Spor Kulübü’nde aldı. Fenerbahçe Atletizm ekiplerinin yoğun antrenmanlarıyla kendini geliştiren Nagihan, sürat koşuları branşında yarışmıştır. İlk başarısını 13 Eylül 2003 tarihinde elde eden Nagihan, Köstence’de düzenlenmiş olan Balkan Gençler Atletizm Şampiyonası’nı 400 metre kulvarında kazanmış ve altın madalya kazanmıştır. Aynı sene düzenlenen yarışmalarda 4×100 metre bayrak yarışında gümüş, 4×100 metre yarışmasında da bronz madalya kazanarak ülkesine dönmüştür. Sıkı bir çalışmayla birlikte ne kadar başarılı olduğunu gösteren Nagihan Karadere, tüm Türkiye’ye gurur yaşatmıştır.

Atletizme devam eden sporcu, 2011 tarihinde Çin’de düzenlenen 2011 Dünya Üniversite Yaz Oyunları’nda 4+400 metre bayrak yarışmasında da gümüş madalya kazanmıştır. Bu zaferinin ardından da Türk Milli Takımı’nda yerini alan Nagihan Karadere, başarılarına da devam etmiştir. Çin’de düzenlenen yarışmanın ilerleyen bölümlerinde yine sahalarda olan Nagihan, 400 metre engelli parkurunda da ülkemize bronz madalya kazandırmıştır. Kariyerinin en kötü anlarını ise 2012 yılında düzenlenmiş olan Yaz Olimpiyatları’nda yaşamıştır. 400 metre engelli parkurunda yarışmak üzere bekleyen Karadere, hatalı çıkış yapmasından dolayı yarış dışı bırakıldı. Diğer yarışmalarda kendini göstermek isteyen Nagihan yine dikkatsizliğinin kurbanı oldu ve 4.seride yarışacağı müsabakada tabanca sesini duymadan hareket ettiği için hakem onu yarış dışı bıraktı. Kariyeri boyunca çok çalışan Nagihan, karşılaştığı bu zor durumların ardından ülkesinden çok tepkiler aldı ama yinede atletizmden vazgeçmedi.

Uzun süreler ekranlarda ya da karşılaşmalarda göremediğimiz Nagihan Karadere, 2016 yılında, ülkemizin en sevilen yarışma programlarından birisi olan Survivor’da ünlüler takımında yerini aldı. Çağan Atakan Arslan, Ebru Öztürk, Eda Akkaya, Ezgi Avcı, İbrahim Yattara, Serkan Ercan, Tuğba Özay, Yılmaz Morgül, Seda Tetik ve Yunus Gökçe ile birlikte ünlüler takımını temsil eden Karadere, güçlü fiziği ve hızıyla beraber ünlüler takımının en önemli isimleri arasında yer almaktadır. Yaz olimpiyatlarındaki dikkatsizliğinden eser olmayan Karadere, birçok yarışmada kritik zaferleri takımına kazandırmıştır.


  • Site Yorum

Bir yorum bırak