Mutfak Dizaynında İlginç Seçenekler

Mutfak Dekorasyonu Yapanlar
Paylaş
 

Her kadının evi ile ilgili kurduğu hayallerin içinde mutlaka mutfak yenilemek ilk sıralarda yer alır. Küçük mutfağı daha kullanışlı hale getirmek(boşluklara raf yada üst dolap eklemek, katlanır masa, sandalye kullanmak, daha ferah gözükmesi için açık renge boyamak, çekmeceleri küçük, rafları kısa tutmak vb. ) yada büyük mutfakları farklı amaçlarla da değerlendirmek (oturma köşesi kurmak, yemek masası, tv. vb. )her kadının hayalidir. Tüm bu değişiklikleri yaparken tasarım ürünler ve son trendleride mutlaka takip ederler. Ancak kullanışlı ve şık bir mutfak yaratmak için en önemli nokta , modayı takip yerine, çeşme-buzdolabı ve ocak üçlüsünün arasına çalışmayı engelleyecek hiç bir eşyanın yerleştirilmemesidir. Ayrıca mutfak da en çok kullanılan üst dolapların ferah olması ve erişilir yükseklikte olması da çok mühimdir. Dolap istediği kadar geniş olsun, eğer çok yüksekte ise ve erişilmesi zorsa kullanışlı olmaz ve bir çok mutfak malzemesi dışar da kalmak zorunda kalabilir.

Bunların dışında aydınlatma, zemin döşemesi ve mutfak rengi de mühimdir. Aydınlatma mutlaka mutfak tezgâhına yakın olmalı mümkünse üst dolapların altına aydınlatma sistemi kurulmalıdır. Duvarlar ve tavan daha geniş ve ferah göstermesi açısından açık renk tercih edilmelidir. Zemin döşemesi de mutlaka suya dayanıklı ve kolay silinebilen bir malzemeden seçilmelidir. Zemin döşemesi sert olmalıdır. Mümkünse parke seçilebilir. Mutfak da olmazsa olmazlardan biride davlumbaz dır. Kokuyu savmak ve dolapların çürümesini engellemek için mutfak tezgâhı koruyucusunu da kullanılması bir o kadar önemlidir.

Mermer ya da granit tercih edilmiş bir mutfak tezgâhı çok işe yarayacaktır ancak uzunluğu çok iyi ölçülmeli, mutfak ölçülerini zora sokmayacak makul ölçüde yaptırılmalıdır. Tezgâh altı dolaplar da rutubetten korunaklı maddelerle döşenmeli dir. Lavabo ve musluk arasındaki mesafe doğru ayarlanmalı, lavabonun altındaki dolapta mutlaka bir çöp ünitesi bulundurulmalıdır.

Tüm bunlar gerçekleşirken dolap, tezgah, halı ve perdelerin renk uyumuna özen göstermeli, en çok 4 farklı renkten faydalanılmalıdır. Son olarak trend mutfak dekoratif ürünleri ile sihirli dokunuşlar yaratabilirsiniz. Mesela şık bir mutfak saati, renkli tablolar, köşelere yerleştirilmiş şık sebzelikler, üstünde şık bibloların olduğu küçük raf üniteleri vb.

[viralQuiz id=99]

Mutfak dizaynınızı oluştururken başta önem vermeniz gereken konu rahat çalışmanızdır. Şıklık ikinci planda da kalabilir. Unutmayın ki siz bayanların evinizde en çok vakit geçirdiğiniz yer mutfaklarınız dır.


  • Site Yorum

Bir yorum bırak