Murat Boz Kimdir ?

Murat Boz
Paylaş
 

Zonguldak Ereğli’de doğmuş olan Murat Boz’un 36 yaşında ve 7 art 1980 doğumlu. Annesinin ismi Ayşe, babasınınki ise Cafer’dir. İlk ve orta öğrenim hayatını Zonguldak’ta tamamladıktan sonra 1995 senesinde İstanbul Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’ni kazandı ve İstanbul’a böylelikle gelmiş oldu. Cemal Reşit Rey ve Atatürk Kültür Merkezi gibi büyük alanlarda verilen konserlerde vokal yaparken 1998 yılında Milliyet Gazetesi tarafından düzenlenen liseler arası müzik yarışmasında erkek solist kategorisinde Türkiye birincisi olmayı başardı.

Liseden mezun olduktan sonra 1999 yılında ise Bilgi Üniversitesi Jazz Vokal Bölümü’nü burslu kazandı. Burada eğitimini sürdürürken 2003 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı Temel Bilimler Bölümü’ne girdi ve hala da bu üniversitede eğitimine devam ediyor. Çok uzun bir süre boyunca Tarkan’ın vokalistliğini yapmış olan sanatçı Grup Rapsodi’nin de solistiydi. 2006 yılında Aşkı Bulamam Ben parçası ile de Türk Pop Müziği konusunda çok hızlı bir giriş yaptı. Yüzmeyi, şarkı söylemeyi ve hayvanları çok sevdiğini söyleyen popçu pek çok ünlünün sahne performanslarında da çalıştı. Bu ünlüler arasında Hande Yener, Tarkan, Nilüfer, Nazan Öncel, Burcu Güneş, Zeynep Dizdar, Nil Karaibrahimgil gibi isimler bulunmakta.

Şarkıcı bununla birlikte İstikbal, Cola Turka ve Mc Donalds gibi markaların reklamları için de seslendirmeler yaptı. İlk single çalışmasının sonrasında 2007 yılında çıkartmış olduğu ilk stüdyo albümü Maximum ile birlikte o senenin Kral TV Video Müzik Ödülleri, İstanbul FM Altın Ödülleri ve Altın Kelebek Ödülleri’nde en iyi çıkış yapan erkek sanatçı dalında ödül almaya hak kazandı. 1’i remiz olmak üzere 4 albüm çıkartmış olan Murat Boz aynı zamanda pek çok sinema filminde ve O Ses Türkiye programında da yer aldı. Bununla birlikte 2014 – 2015 sezonunda Yetenek Sizsiniz yarışmasında da jüri üyeliği yaptı. Hadi İnşallah ve Kardeşim Benim isimli iki sinema filminde de oyunculuk konusunda ne kadar başarılı olduğunu izleyicilere gösterdi. 2008’de Almanya’da Eliz Sakuçoğlu ile evlenen şarkıcı, 2012 yılında karşılıklı anlaşmalı olarak eşinden boşandı.

Murat Bozun Janti Albümü Çıktı 8 Nisan 2016

Muhteşem albümü Janti, 8 Nisan Cuma günü tam 5 yıl aradan sonra müzik severler ile buluşmaya hazırlanıyor. Boz’un bu 4. albümü içerisinde aynı ismi paylaşan Janti şarkısı da dahil olmak üzere toplam 12 şarkı bulunuyor. Oldukça başarılı bir işe imza attığı gözlenen ünlü şarkıcı, ilk klibini de Janti şarkısına çekti. Albümün Youtube üzerinde DMC kanalında yayınlanan teaser videosu büyük beğeni topladı.


  • Site Yorum

Bir yorum bırak