Mohammed Emwazi Kimdir ? Cihatçı John

mohammed-emwazi-kimdir
Paylaş
 

Londra’nın doğusunda bir otobüs şoförünün oğlu olarak büyüyen dünyanın en şöhretli katilisadist bir ışid infazcısı.

Çocukluğunda sessiz, popüler ve futbolla ilgili bir çocuk olan ve öğretmenleri tarafından sürekli “Çalışkan bir öğrenciden beklediğiniz her şey onda vardı” diye övgüler alan, Kuveyt’te doğan ve 6 yaşında iken Londra’ya gelen Mohammed Emwazi sadece bir kaç kelime ingilizce konuşabiliyormuş.

Kuveyt’li bir minübüs şoförünün oğlu olan Emwazi, ailesi tarafından kayıp bildiriminde bulunuldu ve daha öncesinde de güvenlik teşkilatı tarafından Emwazi’nin Suriye’de olduğuna dair bildirilen aile büyük bir şok geçirdi.

2009 yılından beri MI5’in radarında olan Emwazi, İngiliz insan hakları grubu CAGE’nin müdürü Asım Qureshi ile 2012 yılına kadar temasta kaldı ve Asım Qureshi tarafından ajanlık teklifi aldı. Emwazi üniversiteden mezun olduktan sonra 2009 yılında 2 arkadaşı ile Tanzanya’ya safariye gitti ancak ülkeye girişinde gözaltına alınarak sınır dışı edildi. İngiltere’ye geri dönerken MI5 tarafından sorgulandı ve Emwazi’nin iddiasına göre MI5 ona ajanlık teklifi etti ancak teklifi reddeden Emwazi Kuveyt’te bir bilgisayar şirketinde iş buldu ve Kuveyt’e yerleşti.

Evlilikten önce son hazırlıkları için Haziran 2010’da İngiltere’ye geri döndüğünde Londra’da terörle mücadele ekipleri tarafından gözaltına alındı. Emwazi’nin Asım Qureshi ‘ye yazdığı E-Posta’da İngiliz güvenlik güçlerinin kendisine engel olduğunu ve Kuveyt’e geri dönemediğini yazdı.

İnsan hakları müdürü Asım Qureshi “Cihatçı John” olarak bilinen Mohammed Emwazi ile en son 2012 yılının Ocak ayında e-posta ile görüştü. Emwazi kişisel sorununa bir çok bulmak için devletin tüm yetki kademelerine ulaştığını ancak devletin “suça bulaştırmaya” çalıştığını buna karşı da yapabilecek birşeyinin olmadığını belirtti.

Daha önce “Cihatçı John” olduğu iddia edilen Londralı rapçi Abdel-Majed Abdel Bary’nin sesi, boyu ve tavırlarına istinaden yapılan geniş analizler sonucu Cihatçı John’un Abdel-Majed Abdel Bary olmadığı tespit edildi.

İngiliz Mirror’un yaptığı habere göre Cihatçı John’un amerikalı ve ingiliz rehineleri infaz ederken çektiği videolardan kendisinin tanınmasından korkması endişesiyle Işid kamplarından kaçarak Kuzey Afrika’ya gitmeye çalıştığı iddia ediliyor.

Henüz durumunun tam kesinleşmemesi nedeniyle henüz Cihadçı John’un şuan nerede ve ne durumda olduğu tam bilinmemektedir.


  • Site Yorum

Bir yorum bırak