Merve Boluğur Kimdir ?

Merve-Boluğur-Kimdir
Paylaş
 

16 Eylül 1987 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Merve Boluğur okulda almış olduğu eğitimin yanı sıra Müjdat Gezen Sanat Merkezi Tiyatro Bölümü’nde bir süre boyunca oyunculuk eğitimi almıştır. Daha öncesinde birkaç film ve reklamda ufak rollerde bulunan oyuncu asıl çıkışını 2006 – 2007 yılları arasında Feride Kaytan tarafından yönetilmiş olan Acemi Cadı isimli fantastik gençlik dizisinde ana karakter olan Ayşegül ile yapmıştır.

Burada rolünü çok iyi bir şekilde yerine getirmesinin sonrasında ise yine aynı sene içerisinde ilk önemli beyazperde filmi olan Keloğlan Kara Prense Karşı’da Birgül karakterini oynadı. Böylece gerek dizi gerekse sinema filmlerinde istenilen role kolaylıkla bürünebileceğini de kolaylıkla göstermiş oldu.

2007 yılında ise Gomeda ile fantastik korku filmi dalında bir filme imza atan oyuncu, Acemi Cadı’nın sona ermesi ile birlikte ise Cihan Ünal ve Türkan Şoray gibi isimler ile başrollerini paylaştığı Aşk Yeniden isimli dizide yer aldı. Bu dizideki rolünden sonra ise Cem Görgeç’in senaryosunu yazıp yönettiği Hoşça kal Güzin isimli televizyon filmi ile adından söz ettirdi. Aşk Yeniden dizisinin bitmesinin sonrasında ise 2009 yılında Kül ve Ateş adlı televizyon dizisinde bulundu. Bunun ardından ise yurtdışında çekilen Gossip Girl isimli dizinin Türkiye için uyarlaması olan Küçük Sırlar’da Ayşegül Yalçın karakterine hayat verdi ve bu karakter ile birlikte çok sevildi.

2011 yılında ise sevilen dizi Kuzey Güney’in kadrosuna Zeynep Çiçek rolü ile giriş yaptı. Bu esnada ise Rexona isimli markanın reklam filminde de rol aldı. 2013 – 2014 yılları arasında ise dönemin güçlü dizilerinden bir tanesi olan Muhteşem Yüzyıl’da Selim’in eşi Nurbanu Sultan rolü ile izleyicilerinin karşısına çıktı. 2014 yılında Maybelline New York markasının ilk Türk marka yüzü olma başarısını da gösterdi.

Özel hayatı ile pek gündeme gelmeyi sevmeyen oyuncu her zaman oynamış olduğu rollerin başarısı ile konuşulmayı istiyor. Bundan dolayı da kendini mümkün olduğu kadar bu tarz haberlerden uzak tutmaya çalışıyor. Oyuncu 24 Ağustos 2015 yılında ünlü popçu Murat Dalkılıç ile evlendi.


  • Site Yorum

Bir yorum bırak