Lucien Favre Kimdir ?

lucien-favre-kimdir
Paylaş
 

Lucien Favre daha önce İsviçre’de Servette ve Zürih, Almanya’da ise Hertha Berlin ve Borussia Mönchengladbach kulüplerini çalıştıran Favre; 2006 ve 2007’de İsviçre’de, 2009’da ise Bundesliga’da ‘yılın teknik direktörü’ seçilmişti. Favre’nin, G.Saray’a gelmeye oldukça istekli olduğu, diğer alternatiflerin de değerlendirilmesinin ardından hocayla ilgili son kararı Dursun Özbek’in vereceği öğrenildi. Favre, 2014-15 sezonunda Mönchengladbach’ı Şampiyonlar Ligi’ne taşıdıktan sonra, 2015- 2016 sezonuna kötü bir başlangıç yapmış ve eylül ayında görevinden ayrılmak zorunda kalmıştı. Mustafa Denizli’den önce de ismi gündeme gelen ancak son anda vazgeçilen İsviçreli teknik adamla geçtiğimiz hafta içinde bir görüşme gerçekleştirildi. Bu görüşme sonunda iki tarafın da masadan olumlu izlenimle kalktığı öğrenildi.

Sarı-Kırmızılılar, Favre’de karar kılınması halinde 2+1 yıllık sözleşme düşünüyor. İsviçreli hoca yönetiminde genç ve başarılı bir kadro kurmanın planlarını yapıyor. Her oyuncunun limitlerini zorlamasıyla bilinen Favre; savunmada dirençli, hücumda ise sürekli hareketli bir oyun sistemi üzerinde duruyor. Favre’nin sisteminde dikine, seri paslaşmalar büyük rol oynuyor. Bu nedenle Favre geldiğinde bazı tecrübeli isimlerle yolların ayrılması ve kadroda genç takviyeler kaçınılmaz gözüküyor. Ancak G.Saray’ın kadrosunun nispeten yaşlı oluşu, Favre’nin ise genç ve dinamik oyuncular tercih etmesi handikap oluşturuyor.

2005-06 ve 2006- 07’de Zürih’te şampiyonluk yaşadı. 2014-2015’te M’Gladbach’ı 3.’lüğe taşıyıp Devler Ligi’ne götürdü. Bu sezon ligde 5’te sıfır çekince, Şampiyonlar Ligi’ne de yenilgiyle başlayınca gönderildi. Yerine gelen Schubert yönetiminde M’Gladbach büyük bir çıkış yakaladı ve şu anda 5. sırada yer alıyor. Echallens’i İsviçre 2. Lig, Yverdon Sports’u 1. lige çıkartan Favre, 2000’de Servette ve 2004’te Zürih ile İsviçre Kupası’nı aldı. 4-4-2 formasyonunu tercih eden Lucien Favre, İsviçre Milli Takımı’nda da görev yaptı. İsviçre’de birçok oyuncu, onun sayesinde milli takıma yükseldi.


  • Site Yorum

Bir yorum bırak