Levent Üzümcü Kimdir ?

Levent Üzümcü Kimdir
Paylaş
 

Levent Üzümcü 6 Temmuz 1972 yılında İzmir’de doğdu. İlköğretimini Karşıyaka Aydoğdu İlkokulu’nda lise eğitimini ise Eşref Pata Lisesi’nde tamamladı. Üniversite eğitimini Eskişehir Anadolu Üniversitesi Konservatuar’ında tamamladı. Levent Üzümcü mezuniyetinden sonra Bursa Devlet Tiyatrosundan iş teklifi aldı ve çalışmak için Bursa’ya gitti. Ayrıca Bursa’da yeni kurulan As Tv‘de canlı yayın sunuculuğu yapmaya başladı.

Muammer Muammer adlı oyun ile Anadolu turnesi yaptı ve Türkiye’nin bir çok yerini gezdi. Özellikle de doğuyu karış karış  gezen Levent Üzümcü Bursa Devlet Tiyatrosu’nda geçirdi 1 yılın ardından 1997 yılında Ebru Tuay ile evlendi ve İstanbul’a yerleşti. İstanbul’da kısa sürede iş bulan Levent Üzümcü İstanbul Şehir Tiyatroları’nda yevmiyeli oyuncu olarak çalışmaya başladı.

Oyuncu Levent Üzümcü dizilierde oynamaya da bu dönemde başladı. Küçük İbo dizisiyle başlayan Üzümcü, ardından Bir Umut adlı dizide rol aldı. Ve ardından 1998 yılında askerlik vazifesi gerçekleştirmek için askere gitti.

Oyuncu Levet Üzümcü’nün eşi Ebru Tuay Üzümcü, Doğan Cüceloğlu’nun verdiği burs ile Kaliforniya’ya yüksek lisansını yapmak için gitti. Levent Üzümcü’de askerlik vazifesi biter bitmez eşinin yanına Kaliforniya’ya gitti. ABD’ye ayak bastığında 10-15 kelime ile sınırlı olan İngilizcesini geliştirdi ve oyuncu yönetmenliği alanında Los Angeles Film Okulu’nda eğitim aldı. Bu süre içerisinde geçimini sağlamak için bir benzin istasyonunda çalışmaya başladı.

2001 yılında Türkiye’ye dönen Levent Üzümcü ve Eşi Ebru Üzümcü önce bir reklam anlaşması yaptı ve ardından dizilerde oyuncu yönetmenliği ve oyuncu olarak çalışmaya başladı. Ayrıca yeniden İstanbul Şehir Tiyatroları’nda çalışmaya başlayan Üzümcü bir süre sonra kadrolu oyuncu statüsüne geçiş yaptı.

Ünlü oyuncu halen devam ettiği oyunculuk kariyeri boyunca bir çok dizi, film ve tiyatro görev aldı ve hâla almaya devam etmekte.

Oyuncu ve yönetmen Levent Üzümcü, Ada ve Batu 2 çocuk sahibidir.


  • Site Yorum

Bir yorum bırak