Küçük Mutfak Dekorasyon Fikirleri

Küçük mutfak eğer doğru dekore edilirse, son derece kullanışlı bir hale gelebilir. Burada önemli olan, küçük mekanı doğru değerlendirerek, çalışma alanını genişletmek ve mutfak araç-gereçleri için doğru yerleri belirleyebilmektir. Bunu başarmak mümkün. Bir örnekle konuya açıklık getirelim.

Evinizde küçücük bir mutfak var. Mutfak öylesine küçük ki, 2 kişi dahi çalışmanız pek mümkün değil. Lavabo üzerinde bir üst dolap, birde alt dolap var. Birde 3 büyük beyaz eşya… Bu durumda ne yapmalısınız?

Küçük mutfak dekorasyon fikirleri bu noktada çok önemlidir. Şimdi bu püf noktalarından bir kaçını, gelin bu mutfağa uygulayalım.

1-Hemen mutfak kapınızı sökün ve yerine boncuklu perde kapı ya da Akordiyon kapı yaptırın
2-Mutfak araç gereçlerini ve elektronik eşyalarınızı hep küçük seçin.
3-En büyük boy çalışma tahtası kullanın. Çalışırken, tahtayı lavabo üzerine koyar, burayı da mutfak seti gibi kullanma şansı bulabilirsiniz.
4-Mutfağın rengini, daha geniş gözükmesi için açık renk veya pastel tonlarına boyayın
5-Işık olarak spot ışık kullanın. Mümkünse mutfak dolabının altından gizli ışık şeklinde kullanabilirsiniz.
6-Fırın, dolap yada bulaşık makinesi ile duvar arasında kalan boşluğa(üçünden biri) çekmeceli bir raf sistemi yaptırabilir, temizlik malzemelerinizi burada depolayabilirsiniz.
7-Tavana askı sistemi koydurup, çok kullanmadığınız tencere, tavayı kuplarından asarak, yukarda muhafaza edebilirsiniz.
8- Duvarda atıl duran her boşluğa raf yaptırın ve fazla eşyalarınızı, açıkta kalan elektronik eşyaları mutfak setinden buralara kaldırın ki, set boş kalabilsin.
9-Lavabo üstü dolabın altına, tek sıra uzun bir raf yaptırın ve buralara da araç gereçlerinizi yerleştirin.
10-Duvara monte açılır kapanır bir masa yaptırın ve iki katlanır taburesini alın. Yemek yerken kullanıp, yemek yedikten sonra masayı ve tabureleri katlayıp kapatın. Katlanmış tabureleri de, mutfak duvarına 2 çivi çakıp, çivilere takın.

Bu örnekleri kendi hayal gücünüzle de çoğaltabilirsiniz. Bu maddeleri, kendi mutfağınıza uygularsanız, son derece kullanışlı bir mutfağa sahip olduğunuzu göreceksiniz.


Advertisement

Leave a Reply

Ad Blocker Detected

Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please consider supporting us by disabling your ad blocker.

Refresh