Kore Gazisi Sertif Abaylı Kimdir ?

Kore Gazisi Sertif Abaylı
Paylaş
 

Kağızmanlı Sertif Abaylı, 19 yaşında gittiği askerliği sırasında Birleşmiş Milletler kararı ile Türkiye’den Kore’ye giden taburdaki askerlerden biri oldu. 25 Eylül 1950 tarihinde Türkiye’den yola çıkan birlik yaklaşık 1 ay sonra Güney Kore’deki BM kuvvetlerine katıldı.

Türk askeri Kuzey Kore birliklerinin püskürtülmesinde önemli rol oynadı. Türk askerinin kahramanlık destanı Güney Kore Cumhuriyeti tarafından unutulmadı. Kağızman Kaymakamı Musa Üçgül ve Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kars Şube Başkanı Yüksel Öztürk girişimleri sonucu Güney Kore Cumhuriyeti tarafından 66 yıl sonra gönderilen ‘şeref madalyası’ Kore Gazisi Sertif Abaylı’ya verildi.

Kaymakamlık binasında Musa Üçgül’ün elinden geç gelen şeref madalyasını alan Sertif Abaylı’nın mutluluğu yüzünden okundu. Eşi Besra Abaylı ile Kümbet Mahallesindeki yıkılmak üzere olan bir evde yaşayan Kore Gazisi savaşta 3 kurşun yarası aldığını anımsattı.

Besra nine ise 62 yıllık eşi Sertif Abaylı’nın gözlerinin çok az gördüğü için evlerini onaramadığını söyledi. Besra Abaylı, “Odamızın duvarı açılmış. Kar ve yağmur suları her yağışta içeri doluyor. Gazim gururundan söyleyememiş. Kaymakamımız evimizi onarır mı acaba?” diye konuştu


  • Site Yorum

Bir yorum bırak