Jacqueline Galant Kimdir ?

Jacqueline Galant
Paylaş
 

Başkentte bir metro istasyonu ile Zaventem havaalanına 22 Mart’ta düzenlenen bombalı saldırılarda 32 kişi ölmüştü. Saldırıları IŞİD üstlenmişti. Yaşanan gelişmelerin ardından Belçika Ulaştırma Bakanı Jacqueline Galant havalimanındaki güvenlik ihmali olduğuna dair suçlamaların ardından istifa etti. Belçika Başbakanı Charles Michael, Ulaştırma Bakanı Galant ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından Bakanın istifasının kabul edildiğini duyurdu.

Belçika Başbakanı Charles Michel, “Ulaşım Bakanı Jacqueline Galant krala istifasını sundu ve kral da kabul etti” açıklamasını yaptı. Galant’ın istifasını talep eden muhalefet partileri, 2015 tarihli gizli bir AB belgesini sızdırmıştı. Bu belgede Belçika’da havaalanlarında alınan güvenlik önlemleri eleştiriliyordu. Belçika’nın Le Soir gazetesi Galant’ın Başbakan Michel’in talebi üzerine istifa ettiğini yazdı.

Galant istifa açıklamasında “Sükunet içinde çalışmam mümkün değil” dedi. Michel, bakanı Galant’ı başta savunmuş ve bakanın ofisinin AB raporunu görmediğini söylemişti. Ancak Perşembe akşamı yayınlanan başka belgelerde Galant’ın AB raporundan haberdar olduğu ortaya çıktı. AB raporunda Brüksel havaalanında uygulanan güvenlik önlemlerinde ciddi eksikler olduğu uyarısı yer alıyordu.

Brüksel, radikal İslamcı grupların başlıca hedeflerinden biri. Yıllarca İslamcı gruplarla mücadele eden ülkeden IŞİD’e katılmak için Suriye ve Irak’a gidenlerin sayısı da yüksek.
Belçika’daki bazı şehirlerde İslamcı örgütlerin hücreleri bulunuyor. Hücrelerin en faal olduğu şehir de Brüksel ve özellikle de Brüksel’in güneybatısında Faslıların yoğun yaşadığı Molenbeek mahallesi. Paris’te geçen yıl Kasım ayında düzenlenen ve 130 kişinin öldürüldüğü saldırıların faillerinden bazıları Molenbeek’te yaşıyordu. Paris saldırılarının baş zanlısı Salah Abdeslam Paris’ten kaçmış ve Belçika’ya dönmüştü. Polisin Molenbeek’e 18 Mart’ta düzenlediği operasyonda ise yakalandı.

Çoğu Belçikalı cihatçılardan bu operasyona karşı bir yanıt gelebileceği beklentisi içindeydi. Belçikalı cihatçı hareketler uzmanı Pieter Van Ostaeyen “Başba bir olayın gerçekleşeceğini kesinlikle bekliyordum ama bu ölçekte olacağını tahmin etmiyordum” diyor. Tepeden tırnağa silahla donatılmış saldırganlar Zaventem havaalanına girebildi, etrafa ateş açıp kendilerini patlattı. Yaklaşık bir saat sonra ise başka bir kişi, AB’nin merkez binasına çok yakın bir noktadaki metro istasyonuna girip yine kendisini patlatıp intihar saldırısı düzenledi. Güvenlik güçleri Kasım ayında bir prova yapmıştı. Terör tehdidi en yüksek ikinci seviyeye çıkarılmıştı ve şehrin bazı sokaklarına asker konuşlanmıştı. Eleştirilen hedefinde olan polis, neredeyse artık hiç bitmeyen bu İslamcı örgütlerin tehdidi altında açıkça çökmeye başlıyordu. Bir yandan da kurumsal sorunlar yaşıyordu.


  • Site Yorum

Bir yorum bırak