İsmail Kahraman Kimdir ?

İsmail Kahraman
Paylaş
 

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Talebe Cemiyeti Başkanlığı, Milli Türk Talebe Birliği Genel Başkanlığı, Birlik Vakfı, Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı (TGTV) Kuruculuğu ve Mütevelli Heyeti Başkanlıkları, Özel Sektörde İdare Meclisi Başkanlıkları, Çalışma Bakanlığı Müşavirliği görevlerinde bulundu. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Geliştirme Vakfı Kurucular Kurulu Üyesi ve Mütevelli Heyeti Başkanlığı yaptı. Refah Partisi’nden XX. ve Fazilet Partisi’nden XXI. Dönem İstanbul Milletvekilli seçildi. 54. Türkiye Hükûmeti’nde Kültür Bakanı olarak görev aldı. Kasım 2015 Türkiye genel seçimleri’nde Adalet ve Kalkınma Partisi’nden İstanbul 1. Bölge 1. sıra milletvekili adayı olarak XXVI. Dönem İstanbul milletvekili seçildi. 18 Kasım 2015 tarihinde Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Meclis Başkan adayı olarak açıklandı. 22 Kasım 2015 tarihinde 3. oylama sonucu almış olduğu 316 oyla TBMM Başkanı seçildi. Evli ve dört çocuk babasıdır.

İstanbul Üniversitesi Rektörlük Binası Doktora Salonu’nda gerçekleştirilen konferansa, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, Ay-Bir Konsey Başkanı Yusuf Balcı ve akademisyenler katıldı. Meclis Başkanı, burada yaptığı konuşmada, “Ladinilik olmamalı yeni anayasada ve dindar bir anayasa olmalı” dedi.

1940 yılında Rize’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Karabük’te, liseyi İstanbul Haydarpaşa Lisesinde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. İ.Ü. Hukuk Fakültesi Talebe Cemiyetinde başkanlık ve Türkiye’deki yüksek öğrenim gençliğini temsil eden Milli Türk Talebe Birliğinde (MTTB) 48. dönemde Genel Başkanlık yaptı. 29 Mayıs 1985’te kurulan Birlik Vakfı’nda Mütevelli Heyeti Başkanı oldu. Halen Birlik Vakfı Kurucular Kurulu Başkanıdır.

21 Aralık 1994’de kurulan Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı’nın (TGTV) kurucu üyesi olup halen Kurucular Kurulu Başkanıdır. 2009 yılında Türkiye Milli Kültür Vakfının (TMKV) kırkıncı yılında “40 Vakıf İnsana Vefa” programı kapsamında kendisine “Vakıf İnsan” ödülü verildi. Yalova Üniversitesi tarafından kendisine “Fahri Doktor” unvanı verildi. İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyeliğinde bulundu. İlim Yayma Vakfı kurucularından olup Mütevelli Heyetinde yer almıştır. İlim Yayma Cemiyeti ve İş Dünyası Vakfı’nın Yüksek İstişare Kurulu üyesidir. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Geliştirme Vakfı Kurucular Kurulu Başkanıdır.

İş hayatında sanayi ve ticaret şirketlerinde icra kurulu başkanlıklarında bulundu. Çalışma Bakanlığında Bakan Müşaviri olarak görev yaptı. 1995 ve 1999 milletvekili genel seçimlerinde 20 ve 21. Dönemlerde Türkiye Büyük Millet Meclisinde İstanbul Milletvekili olarak yer aldı. Refah Partisi’nde ve Fazilet Partisi’nde grup başkanvekilliği yaptı. TBMM Anayasa Komisyonu ve Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu üyeliklerinde bulundu. 1996-1997 yılları arasında 54. Refah-Yol Hükümetinde Kültür Bakanı olarak görev yaptı. AK Parti Merkez Disiplin Kurulu Başkanlığında bulundu. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 22 Kasım 2015 tarihli 2 nci Birleşiminde 26 ncı dönem TBMM Başkanlığına seçildi.


  • Site Yorum

Bir yorum bırak