İbrahim Yattara Kimdir ?

İbrahim Yattara
Paylaş
 

Bir zamanlar Türkiye’de futbol oynamış ve oyununu rakip takım tribünlerine bile alkışlatmış olan İbrahim Yattara 3 Haziran 1980 yılında Gine Kamsar’da dünyaya geldi. Küçük yaşlardan itibaren futbola ilgisi olan Yattara, ülkesinin takımlarından olan San Garedi’nin alt yapısına girmeyi başardı ve profesyonel olarak futbol hayatına da 1998 yılında aynı takımda başladı. Kendisinin çıkışını sağladığı yıllarını Belçika’nın Royal Antwerp takımında sağlayan Yattara, kariyerinin büyük bir kısmını geçireceği Trabzonspor’a da 2003 yılında transfer oldu. Transfer olduğu ilk sezon Türkiye sahalarında harika işler çıkaran Yattara, daha sonraları inişli çıkışlı bir performans sergilemeye başladı. Türkiye’de geçirdiği süre uzun olduğundan dolayı bir süre sonra Türk vatandaşlığı için başvuruda bulundu. İlk başvurusu reddedilen ama pes etmeyen Yattara 29 Ekim 2010 tarihinde resmen Türk vatandaşı oldu.

Trabzonspor’a transfer olmasının ardından futbola heyecan katan Yattara, kritik goller ve asistleriyle beraber Trabzonspor’un üst sıralarda yer almasına büyük katkı sağladı. Türkiye’deki futbol kariyerinin haricinde ülkesinin milli takımında da görev aldı. Trabzonspor’da en parlak dönemini ise ‘’Muhteşem Üçlü’’ olarak adlandırılan oyuncularla birlikte oynadığı dönemde yakaladı. O dönemler Trabzonspor’da görev alan Fatih Tekke ve Gökdeniz Karadeniz ile olan uyumunun ardından bu ünvanı aldılar.

Türkiye’deki başarısını gölgeleyen olaylar ise 2004 yılında başladı. Milli takımdan geç dönen ve disiplinsiz bir şekilde hareket eden Yattara, kadro dışı bırakıldı. Bundan sonraki dönemlerde de ülkesinin geliş ve gidişleri sırasında, dönmesi gereken tarihte dönmemesi üzerine birçok kez para cezasına çarptırıldı ve kulüp yönetimi bir defa Yattara’yı mahkemeye verdi. Tüm bu durumlara rağmen anlaşılamayan Yattara başka bir kulübe gönderildi. Türkiye’de en çok dikkat çeken yönü ise kazandığı maçlardan sonra oynadığı Kolbastı oyunudur.

2015 yılında futbolu tamamen bıraktığını açıklayan İbrahim Yattara, şuan Tv 8’de düzenlenen 2016 Survivor yarışmasının Ünlüler Takımı’nda yer almaktadır ve ilerleyen yaşına rağmen fiziğinden ve esnekliğinden ödün vermediğini tüm izleyenlerine gösteren Yattara, yarışmanın da favori isimlerinden birisidir. Sempatik tavırları ve sevecenliği ile büyük bir hayran kitlesine sahip olan Yattara, ünlüler takımının en başarılı yarışmacıları arasında gösterilmektedir.

İbrahim Yattara Resimleri


  • Site Yorum

Bir yorum bırak