Heyecan Başaran Kimdir ?

Heyecan Başaran
Paylaş
 

Babasının teşvikiyle oldukca minik yaşlarda Ankaragücü Gençlik Spor Kulübü Temsil Şubesi’nce düzenlenen gösterilerde sahneye çıkan Heyecan Başaran, ilerleyen dönemde sanat eğitimi ile kabiliyetini pekiştirdi. Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Kısmı’ndan 1950 senesinde mezun oldu. Öğrencilik periyodu süresince uygulama sahnesinde çeşitli piyeslerde ilk oyuculuk deneyimlerini başarıyla gerçekleştirmiş oldu. Peşinden, Ankara Devlet Tiyatrosu’nda ustalaşmış oyunculuğa başladı.

Shiller’in Hile ve Sevgi adlı tiyatro eserinde, Lady Milford’un ikinci hizmetçisi rolüyle ustalaşmış oyunculuk kariyerine ilk adımı attı. Buradaki başarısının derhal peşinden, John Steinbeck’in meşhur eseri Fareler ve İnsanlar adlı romanından uyarlanan tiyatro oyununda başrolü aldı. Arthur Miller’in Satıcının Ölümü adlı oyununda gene başrol oynadıktan sonrasında Ankara’dan ayrılarak 1951 senesinde İstanbul’a yerleşti. Muhsin Ertuğrul yönetimindeki Ufak Sahne’de tiyatroya devam etti ve ilk olarak Yarış adlı güldürü oyununda eski revü yıldızı Mabel görevi ile İstanbul seyircisi önüne çıkarak büyük beğeni topladı. Burada şöhretini tam anlamıyla zirveye çıkardı. Daha sonraki yıllarda oldukça sayıda tiyatro oyununda başrollerde yer aldı. Kanlı Düğün, Karışık İş, Karakolda, Siyah Beyaz bunlardan birkaçıdır.

Heyecan Başaran, aynı dönemde beyaz perdeye da birkaç film ile katıldı. Ustalaşmış anlamda ilk beyaz perde deneyimi, 1952 yazında art arda çevrilen Yavuz Sultan Selim Ağlıyor ve Soygun filmi oldu. Gene aynı senenin sonlarına doğru çevrilen ve ilk renkli Türk filmi olan Muhsin Ertuğrul’un yönettiği Halıcı Kız’da rol aldıktan sonrasında, Ufak Sahne?deki oyunculuğuna bir yıl kadar daha devam etti. Bir süre sonrasında, günümüzde meşhur Konyalı Lokantaları’nın sahibi olan Nurettin Doğanbey ile evlenen Heyecan Başaran, 1954’ten sonrasında beyaz perde ve tiyatroyu bıraktı. Heyecan Başaran, kendisi benzer biçimde tiyatro ve beyazperde sanatçısı olan Uğur Başaran’ın ablasıdır.

Heyecan Başaran yaşamını yitirdi. Tiyatro sanatçısı Heyecan Başaran yaşamını yitirdi. Bir devrin meşhur tiyatro sanatçısı Heyecan Başaran, 89 yaşındaydı. Bebek Cami’sinden son yolculuğuna uğurlanan sanatçı, 1933 senesinde 6 yaşlarındayken Kerem ile Aslı operetinde almış olduğu minik rolle başladığı tiyatro hayatından, 27 yaşlarında kendi isteğiyle ayrılmıştı. Yaşamını, işletmeci Nurettin Doğanbey ile yapmış olduğu evliliğine adamıştı.

[viralQuiz id=19]


  • Site Yorum

Bir yorum bırak