Hazal Kaya Kimdir ?

Hazal-Kaya-Kimdir
Paylaş
 

İstanbul’un Balat semtinde doğan Leyla Hazal Kaya’nın doğum tarihi ise 1 Ekim 1990. İlkokulu Gaziosmanpaşa İlköğretim okulunda okuyan oyuncu, liseyi ise İstanbul İtalyan Lisesinde okudu. Üniversite öğrenimi içinse İstanbul Bilgi Üniversitesi Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi Performans bölümüne 2009 yılında giriş yaptı. Babası ve annesi avukat olan Hazal Kaya’nın ailesi 1997’de ayrıldı.

Sonrasında ise annesiyle yaşamaya başlayan oyuncu çok küçük yaşlardan itibaren sanat ile iç içe oldu. 4.5 yaşında keman, 7 yaşında ise bale dersleri almaya başlayan oyuncu lise döneminde ise okulun tiyatro kolunda ve korosunda çalışmalara başladı. Lisede bir yandan okurken diğer bir yandan da Cola Turka’nın reklam yüzü olmayı da başardı.

Oyuncu 2006 yılında Acemi Cadı dizisinin 46. bölümüne konuk oyuncu olarak katıldı. 2007’de henüz lise 2. sınıftayken Genco dizisinde başrol oynayarak ekranların karşısına geçmiş oldu. Ancak asıl çıkışını ise Halit Ziya Uşaklıgil’in ölümsüz eserlerinden bir tanesi olan Aşk-ı Memnu’nun ekranlara uyarlanışında yer alarak göstermiş oldu. Burada evin tek kızı Nihal’i canlandıran Hazal Kaya, böylece kısa sürede milyonlarca kişi tarafından tanınmaya başlamış oldu. Sonrasında ise kariyerinde birçok farklı sinema filmi de yer almaya başladı. Selçuk Aydemir tarafından 2011 yılında hazırlanarak gösterime giren Çalgı Çengi filmi ile beyazperdeye de adım atmış oldu. Bir yandan film ve dizilerde yer alan oyuncu diğer bir taraftan da Ayla Algan’dan oyunculuk dersleri almaya başladı.

Ekol Drama’da aldığı bu derslerin sonrasında ise Ümit Çırak Modern Oyunculuk Teknikleri Atölyesi’nde eğitim aldı. Türkçe, Almanca, İtalya ve İngilizce konuşabilen Hazal Kaya, 2011 yılında Adını Feriha Koydum isimli dizide rol aldı. Yine 2011 yılında Ay Büyürken Uyuyamam isimli filmde oynayan oyuncu, Bu Son Olsun filminde de başarılı bir oyunculuk sergiledi. Dünya üzerinde 2014 yılının en önemli isimlerinin seçilmiş olduğu İchaps’te bulunan sanatçı kategorisi içerisinde mükemmellik madalyasını alarak dünyanın en etkili isimleri arasında yer almayı başardı. 2015 yılında ise Maral: En Güzel Hikayem isimli dizi ile tekrardan ekranlara dönüş yaptı.


  • Site Yorum

Bir yorum bırak