Beril Dedeoğlu Kimdir ?

Hatice Beril Dedeoğlu Kimdir ?
Paylaş
 

1961 yılında Ankara’da doğan Profesör Doktor Beril Dedeoğlu Avrupa Birliği ve Türkiye’nin dış politikası ve uluslararası güvenlik konusunda çalışmalar yürütme aynı zamanda Galatasaray Üniversitesi İİBF (İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi) ‘de Uluslararası İlişkiler Bölüm başkanı ve öğretim üyesidir.

Lise eğitimini Galatasaray Lisesinde, Lisans eğitimini ise İstanbul Üniversitesinde Uluslararası ilişkiler bölümünde tamamlamıştır. Akademik kariyerine Prof. Dr. Esat Çam’ın asistanı olarak başlamıştır. Galatasaray Üniversitesi’nde 1995 yılında beri görev yapmaktadır.

Beril Dedeoğlu 1999 yılında Doçent, 2005 yılında ise Profesör olmuştur. Kadir Has Üniversitesi’nde de bir süreliğine ders veren Hatice Beril Dedeoğlu şuan İstanbul Aydın Üniversitesi ve Hasan Kalyoncu Üniversitelerinde ders vermektedir.

Dokuz Eylül Üniversitesi öğretim üyelerinden Profesör Doktor Mustafa Altan Gümüş’ün kızı olan Hatice Beril Dedeoğlu evli ve 2 çocuk annesidir.

Bir çok kitabı ve bilimsel makaleleri bulunan Beri Dedeoğlu, Yeni Şafak Gazetesi ve Zaman Gazetesinde bir çok uluslararası politika hakkında yazı yayınlamıştır. Halen Star ve Today’s Zaman gazetelerinde yazılar yayınlayan Beril Dedeoğlu bir öndem Agos Gazetesi’nde de köşe yazarlığı yapmıştır.

Beril Dedeoğlu Samanyolu Haber, Kanal 24 ve TRT Haber’de bir takım haber programlarına katkıda bulunmuştur. Dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından 4 yıllığına Yüksek Öğretim Kurulu üyeliğine atanmıştır. Çözüm sürecinin bir parçası olan “Akil İnsanlar” panelinin üyesi olarak 2013 yılında İç Anadolu Bölgesinde bir çok konferans ve ziyaretler gerçekleştirmiştir.

Avrupa Birliği Bakanı

22 Eylül 2015 tarihinde Başbakanlığın “Anayasa gereği görev bulunan seçim hükümetinde 2 bakanın istifası sonrası Avrupa Birliği Bakanlığı’na Sayın Profesör Doktor Beril Dedeoğlu, Kalkınma Bakanlığı’na Sayın M. Cüneyd Düzyol getirilmiştir.” açıklaması ile geçiçi seçim hükümetinde Avrupa Birliği Bakanı olmuştur.


  • Site Yorum

Bir yorum bırak