Final Fantasy XV Nedir Kimdir ?

Final Fantasy XV
Paylaş
 

Final Fantasy 1987 yılında dünyaya bir video oyunu olarak geldi. Doğum yeri Japonya’ydı… Hironobu Sakaguchi imzalı yapım, kısa sürede yeni oyunlar ve TV dizileriyle bir markaya dönüştü. İlk sinema filmi 2001’de “Final Fantasy: The Spirits Within” ile geldi. Öne çıkan özelliği, hiper gerçekçi bilgisayar animasyon tekniğiyle üretilmesiydi. “Oyunculara artık ihtiyaç duyulmayacak mı?” tartışmalarına yol açtı ve belki de bu nedenle gişede başarılı olamadı. 2005’teki ikinci deneme “Final Fantasy VII: Advent Children” ise hem gişede hem eleştirmenler nezdinde daha başarılıydı.

Filmde iyilerle kötüler arasındaki savaş kadar, saf değiştirenler ve hainler de var. Senaryonun göreve sadakat, manevi ideallere bağlılık gibi klişe temalar etrafında örüldüğü söylenebilir. Finalde “öteki dünya”nın olup bitenlere gösterdiği tavır ilginç… Sürükleyici de olsa, kendi adıma farklı, ilginç ve akılda kalıcı bir hikâyeden ya da iyi işlenmiş temalardan söz etmem mümkün değil. 2001’deki ilk film, daha hüzünlü ve duygusaldı. Yeni film ise bence çatışma ve tahribata dayalı çağdaş aksiyon sinemasının sıradan bir örneği.

“Kralın Kılıcı: Final Fantasy XV” bilgisayar kökenli görüntülerin geldiği son aşamayı temsil eden bir film. Bizi canlı çekimlerle animasyon tekniği arasındaki mesafenin giderek azaldığı bir noktaya götürüyor. Ayrıntı zenginliği ve canlılık müthiş ama iş karakterlere ve onların duygularına geldiğinde açıkçası benim için her şey anlamını kaybediyor. Animasyonlarda çizerlerin insan ya da hayvan karakterlere verdiği yüz ifadeleri grafik sanatının zenginliğini ve kişiliğini yansıtır.

Ekran görüntülerine baktığımızda hem tırtıklanmalar hem de detaysızlıklar gözümüze çarpıyor. Özellikle uzaktaki objelerin bu nesle yakışmadığını söyleyebiliriz. Oyunun demosuna göre çok daha düşük grafiklere sahip olan bu görseller resmi olarak Square Enix tarafından yayınlandı. Açık alanda detaysızlıklar gözümüze çarpsa da kapalı alanlarda oyunun görsel yönden biraz daha toparlandığını söyleyebiliriz.

Açıkçası oyunun görsel yönünün en az Episode Duscea ayarında olmasını bekliyorum. umarım bu görsellerin kaydediliş ve kalitesinden kaynaklanan bir sorundur. Bunun dışında 30 Ocak’ta Hajime Tabata oyun için yeni bir sunum daha yapacak.

[viralQuiz id=75]

30 Mart’ta gerçekleşen Uncovered: Final Fantasy XV isimli etkinlik başladığında, oyunun çıkış tarihinden performans özelliklerine kadar birçok bilgi edinmiştik. Hem Final Fantasy XV 30 Eylül’de satışa çıkacak, hem de oyunun filmi hatta animesi serinin hayranlarına sunulacaktı. Biz bu bilgileri elde edip, heyecana kapılırken etkinliğin içinden simsiyah tişörtlü yakışıklı bir Japon abimiz yükseldi ve sahneyi kendine aldı. Bu kişi de Final Fantasy’nin yaratıcısı Hironobu Sakaguchi’den başkası değildi.

Yarattığı serinin bu noktaya gelmesinden dolayı gurur duyduğunu belirten Sakaguchi’nin, ayrılmış olduğu Square-Enix’in etkinliğinde görmek bizleri çok şaşırtmıştı. Final Fantasy XV hakkında övgülerler konuşan Sakaguchi, Final Fantasy XV’in yönetmeni Tabata ile görüştüğünü ve serinin köklerine dönebileceğinden de bahsetti. Bunu söylemesi üzerine akıllarımızda şu soru yer almaya başladı elbette.

Square Enix yaptığı açıklama ile Final Fantasy XV: Kingsglaive’in Japonya’da 9 Temmuz’da gösterime gireceğini duyurdu. Filmin uluslararası çıkışıyla ilgili bir bilgiye ise henüz yer verilmemiş ama oyunun çıkış tarihini göz önüne alırsak bu döneme yakın bir zamanda batıya da gelecektir diye düşünüyorum.

Üç yıldır gelişim aşamasında olan Kingsglaive, Luna ve Regis isimli karakterlerin hikayesine odaklanacak ve bu filmde Game of Thrones dizisinden hatırlayacağımız Lena Headey (Cercei), Luna Freya karakterine sesiyle hayat verecek. Yine Game of Thrones dışında birçok film ve dizide görmeye alıştığımız Sean Bean ise Regis karakteri ile karşımıza çıkacak. Filmde yer alan üçüncü isim ise Breaking Bad’ten hatırlayacağımız Aaron Paul olacak. Aaron Paul’un Glaive isimli bir şovalyeyi canlandıracağı belirtilmişti.

Özetle Şöyle Diyebiliriz:

Kutsal Kristal’in evi olan büyülü Lucis krallığı, onu çalmak isteyen Niflheim imparatorluğu tarafından tehdit edilmektedir. Lucis Kralı Regis’in (Sean Bean) emrinde, kralın büyü gücüyle donatılmış Nyx (Aaron Paul) ve bir grup seçilmiş askerden oluşan Kingsglaive Birliği yer almaktadır. Bu birlik Kral Regis’i ne pahasına olursa olsun korumakla görevlendirilmiştir. İmparatorluğun ezici askeri gücü karşısında daha fazla dayanamayan Kral Regis zorlu bir kararla karşı karşıya kalır – oğlu Prens Noctis ile Niflheim’ın tutsağı Tenebrae Prensesi Lunafreya’yı (Lena Headey) evlendirmek ve topraklarının hakimiyetini imparatorluğun emrine vermek. Kralın pes etmesine rağmen, imparatorluğun kötü emellerini gerçekleştirmesi için hiçbir şey uğruna durmayacağı kısa sürede belli olur. Şimdi Niflheim İmparatorluğu ile dünyanın hakimiyeti arasında duran tek engel Kingsglaive’dir.


  • Site Yorum

Bir yorum bırak