Diyarbakır Şehitleri Kimdir ?

serkan-talan-necdet-alıcı-ilyas-kaygusuz-kimdir
Paylaş
 

Polis servis aracının geçişi sırasında uzaktan kumandayla patlatması sonucu şehit olan 36 yaşındaki özel harekat polisi Serkan Talan’ın memleketi Hatay’daki baba evi yasa büründü. Merkez Antakya İlçesi Kanatlı Mahallesi’nde oturan şehit polis Serkan Talan‘ın baba evine polis müdürlerinden oluşan emniyet yetkilileri beraberlerinde sağlık görevlileri ile gitti. Acı haberi, şehidin annesi Halide Talan’a verdi. Oğlunun şehit düştüğünü öğrenip fenalık geçiren anne Talan’a, sağlık ekibi müdahale etti. Babasını yıllar önce kaybeden şehit Serkan Talan’ın, Ankara Emniyet Müdürlüğü kadrosunda çalışırken kısa süre önce geçici görevle Diyarbakır’a gönderildiği öğrenildi.

7 polis memurundan biri olan 48 yaşındaki Necdet Alıcı‘nın, Mersin’deki ailesine acı haber ulaştı.

Mersin’in merkez Toroslar ilçesi Demirtaş Mahallesi’nde oturan şehit polisin babası Neşet Alıcı ve annesi Emine Alıcı’ya, şehadet haberi oğullarının meslektaşları tarafından verildi. Gırtlak kanseri olan baba Neşet ve anne Emine Alıcı’ya, polis ekipleriyle birlikte eve gelen sağlık görevlileri tarafından sakinleştirici yapıldı. Şehidin baba ocağı Türk bayraklarıyla donatılırken, yakınları da acı haberle göz yaşlarına boğuldu. Metanetini korumaya çalışan ve gırtlak kanseri tedavisi gördüğünden kısık bir sesle konuşabilen baba Neşet Alıcı, oğlu ile dün akşam saat 19.00 sıralarında telefonla görüştüğünü belirterek, “‘Buralar şu an sakin, eskisi gibi değil’ dedi. Ben de ‘oğlum kendine dikkat et’ dedim. Bu kadar konuşabildik” dedi.

Kendisinin gırtlak kanseri olduğunu ve bu yüzden tedavi gördüğünü anlatan baba Alıcı, “O yüzden rapor almıştım, hastayım. Tek oğlum var ve bana bakan olmadığı için izin alarak buraya gelmişti, bana bakmak için. Sonra geri gitti. Aslında ben ‘oğlum gitme’ dedim. Emekliliği de gelmişti. Dilekçe verdi ama kabul etmediler” diye konuştu. Baba Alıcı, oğlunun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde koruma polisi olarak görev yaptığını da söyledi. Terörü lanetleyen baba Neşet Alıcı, “Lanet olsun bu teröre de bunu çıkarana da. Oradaki ölenlere yazık değil mi? Hepsi ana-baba kuzusu. Sadece benimki değil. Oradaki ölenlerin hepsi benim evladım” ifadelerini kullandı.

Özel harekat polisi 27 yaşındaki İlyas Kaygusuz’un Bursa’nın merkez Yıldırım İlçesi’ndeki baba ocağına ateş düştü. Diyarbakır’da polis servis aracının geçişi sırasında PKK’lı teröristlerin bombalı araçla düzenlediği saldırıda şehit olan 7 polisten biri olan İlyas Kaygusuz’un şehit olduğu haberi, Bursa’nın merkez Yıldırım İlçesi Arabayatağı Mahallesi’ndeki baba ocağına ulaştı. Acı haberi alan aile bireyleri fenalık geçirdi. İlyas Kaygusuz’un şehit olduğu haberinin duyulmasının ardından yakınları ve komşuları eve akın etti. Şehit evi Türk bayraklarıyla donatılırken, Bursa İl Emniyet Müdürü Selami Yıldız ile birçok şube müdürü taziye ziyaretinde bulundu.

Saldırı, merkez Bağlar İlçesi’nin kent merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta bulunan Şanlıurfa karayolu üzerindeki Bağcılar Mahallesi’nde bugün saat 17.00 sıralarında meydana geldi. Diyarbakır’a başka illerden takviye olarak gelen polisleri taşıyan Çevik Kuvvet’e ait zırhlı midibüs, Evrim Alataş Caddesi üzerinde kavşağı döndüğü sırada, teröristler yol kenarına park ettikleri bomba yüklü aracı uzaktan kumanda ile infilak ettirdi.
Şiddetli patlamada midibüs büyük hasar görürken saldırıda 7 polis şehit oldu, 13’ü polis 14’ü sivil olmak üzere 27 kişi de yaralandı.
Saldırının duyulmasının ardından bölgeye çok sayıda ambulans, takviye polis ekipleri ile itfaiye sevk edildi. Yaralılar ambulanslarla kentteki olay yerine en yakın resmi ve özel hastanelere kaldırılarak tedavi altına alındı.
Saldırının meydana geldiği bölge polis ekipleri tarafından güvenlik şeridi ile kapatıldı. Polis, saldırıyı gerçekleştiren teröristleri etkisiz hale getirmek için geniş çaplı operasyon başlattı.


  • Site Yorum

Bir yorum bırak