Dekoratif Bulut Yapımı

Dekoratif Bulut
Paylaş
 

Özellikle çocuk odası dekorasyonunda zevkle kullanılan ve yapımı da bir o kadar kolay ve maliyetsiz olan bulut figürü, kullanıldığı mekâna son derece rahatlatıcı ve huzur verici, hatta romantik bir hava dahi katabilir. Evinizde vereceğiniz partilerde ya da yılbaşı gecelerinde, salon süslemesi olarak da kullanabileceğiniz bulut figürü, isterseniz buluttan sarkan mavi ya da beyaz püskül, boncuk vb. materyallerle süslenip yağan yağmur damlaları görüntüsü ile kullanılabilir. Bu şekilde içeriden led ışıkla hareketlendirdiğiniz bulut figürü gayet rahat salon süslememesi olarak kullanılarak, romantik gecelerinize katkı sağlayabilir. Bu görünümün dışında yaptığınız bulutun üzerine sevimli bir yüz çizip, rengârenk bir ışıklandırma ile de, çocuğunuzun odasında ya da çocuğunuz için verdiğiniz partilerde, doğum günlerinde de zevkle kullanabilirsiniz.

Dekoratif bulut yapımı için kâğıt fener bir diğer adı ile Japon feneri almanız gerekir. Fenerleri açarak içine istediğiniz renkte ampul takabilirsiniz. Ardından fenerlerin üstüne yapıştırabildiğiniz kadar çok miktarda pamuk yapıştırıp, fenerin görüntüsünü kapatın. Ortaya kabarık bulut şeklinde kocaman bir pamuk yığını çıkacaktır. Fenerin ışığını yakıp, odanın tavanına ya da uygun gördüğünüz bir yere (yüksek de olması koşulu ile) takın ve ışığı yakın. Seyretmeye doyamayacağınıza emin olabilirisiniz. Aynı uygulamayı yapıp, olayı daha da hareketlendirmek isterseniz, pamukların içinden renkli led ışık geçirerek de kullanabilirsiniz. Bu şekildeki uygulama da yine aynı tadı verecektir. Eğer kâğıt fener bulamazsanız, 10-15 balon satın alıp, balonları tutkalla birbirine yapıştırarak da aynı görüntüyü sağlamanız mümkün olacaktır. Ancak balonun patlama riski olduğundan, Japon feneri ile yapmak çok daha garanti bir yoldur.

Arzu ederseniz pamuk kullanmadan, beyaz keçeleri, bulut şeklinde kalıp çizip üstüne koyup kestikten sonra, (ön ve arka yüz olarak çift keçe kesilmelidir. ) arasına elyaf yada pamuk sokup, kabarmasını sağlayarak ve son olarak da iki yüzü birbirine dikerek minik minik keçe bulutlar oluşturabilirsiniz. Keçenin beyaz olması şarttır ve isterseniz üstüne kalemle şirin suratlar çizip, ya da boncuklar, püsküller yapıştırarak süsleyebilirsiniz. Bu noktadan sonra ki adım sizin zevkinize bağlıdır. İster minik minik bulutlar yapıp çocuğunuzun odasına takabilirsiniz ya da kocaman bir tane yapıp kullanabilirsiniz. Belki bulut şeklinde devasa bir yastık yapıp, çocuğunuzun odasının bir köşesine yere, ya da yatağının üstüne de yerleştirebilirsiniz.

Hangi şekilde yaparsanız yapın, kullandığınız mekâna hoşluk ve şıklık katacağınız, hem de çok düşük bir maliyetle bu güzelliği yakalayacağınız tartışmasızdır. Olayın formülü yukarıda belirtilmiştir, üstüne katacaklarınız sizin yaratıcı zevkinizi gösterecektir.

[viralQuiz id=110]


  • Site Yorum

Bir yorum bırak