Çocuk Odalarında Sevimli Dekorasyon Fikirleri

Çocuk Odalarında Sevimli Dekorasyon
Paylaş
 

Anne babaların en kıymetlileri çocukları için yapmayacakları fedakarlık yoktur. Onların geleceği ve mutluluğu için, kendilerini iyi hissetmeleri için dünyaları vermeye hazırdırlar. Ne kadar borç ve masrafları olursa olsun onlar için her zaman paraları vardır.

Çocukların vakit geçirdiği odalarının havası, rengi ve dekorasyonu çok önemlidir. Herkesin de ruh halini etkileyen bu unsurlara özellikle algıya ve her türlü öğrenmeye beyni ve ruh hali açık olan çocuklar için daha önemlidir. Onların en sevdiği ve kendine özel eşyalarında yer alan çiçek, hayvan figürleri, çizgi film kahramanları, canlı renkler olması çocukların odalarında daha keyifli vakit geçirmelerini sağlar. Görsel yönden de çocuğun gelişimine katkıda bulunur. Bu nedenle çocuk odası dekorasyonunda ayrıntılara çok dikkat etmelisiniz. Mobilyalarınızı uzun yıllar kullanacağınız için dayanıklılığına dikkat etmelisiniz.

Çocukların oyunlarını oynadıkları odaları paylaşma içgüdülerini de tetikler. Çocuk odalarında dingin ve sakin renkler kullanmak çocuklar oynarken aralarındaki çekişmeleri azaltabilir. Hem kişisel gelişimleri , özbenlikleri hem de vakit geçireceği odayı sevmesi açısından onlara sunabileceğiniz seçeneklerle hayalleri şekil alabilir.

Çocuklar bulunduğu her ortamı oyun alanına çevirecek yaratıcılıktadır. Odadaki bir koltuk onlar için bir araba olabilir. Bu nedenle odasında mutlaka bir oyun köşesi olmalıdır. Kitaplarını koyabileceği hayvan ya da çiçek figürlü, ev şeklinde rafları büyük zevkle kullanacaktır.

Masal diyarından kopma bir konsept, kayarak aşağı inebileceği parkları aratmayan bir ranza veya alt tarafı çadırlı ranzalar çocuğun oldukça ilgisini çekecek ve hayallerle kurgulayarak yaratıcılığını artıracaktır.

Çocuk sayısı birden fazlaysa ranzalar hem mekandan hem de oradan tasarruf sağlayacaktır. Yatak başı komidinler ve lambalar mutlaka gereklidir. Yatak örtüsü, perdeler ve yatak başı arasında uyumlu kombinler yakalamalısınız. Çalışma masası iyi ışık alan bir yere konulmalıdır. Kız odalarının vazgeçilmez rengi pembe tonlarını altın rengi ışıltısıyla şıklığa dönüştürebilirsiniz. Dekorasyonunuzda aynaları da unutmamalısınız.

Erkek çocuklar için her ne kadar mavi alışılagelmiş olsa da turkuaz, kırmızı, yeşil gibi ortak renkler de kullanılabilir. Temizliği kolay olan veya kir tutmayan mobilyalar işinizi kolaylaştıracaktır. Evlerin en renkli bölümü olan çocuk odaları ve evimizi neşelendiren kıymetlilerimiz çocuklarımızın mutluluğu için bu odanın dekorasyonu önem taşımaktadır.


  • Site Yorum

Bir yorum bırak