Çocuk Odaları Nasıl Tasarlanmalı

Çocuk Odaları Nasıl Tasarlanmalı
Paylaş
 

Evlerin en eğlenceli köşesi, muhtemelen çocuk odalarının olduğu köşedir. Çocuklar; evlerin neşe kaynakları, her girdikleri ortama neşe saçıyor, saf ve temiz duygularını herkese bulaştırıyor ve kendilerine hayran bırakıyorlar âdeta. Büyükler için hiç de önemli olmayan ayrıntılar onlar için ne kadar önemli olabilir demeyin sakın. İnsanlar büyür iken içlerindeki o çocuksu duyguları yitirmemiş olsalar idi belki küçükleri daha iyi anlar ve onlara olur olmaz tahammülsüz davranışlar sergilemekten çekinirlerdi. Bazen bir yetişkinin bir çocuğa oyuncaklarını neden dağıtıyorsun diye öfkelendiğine şâhit olmuşsunuzdur. Oysaki çocuklar oyun oynarken oyuncakları dağıtmıyorlar, o oyuncakların her birine farklı görevler dağıtıyorlar, bu yüzden her biri bir yerde.

İşte büyükler olarak bu ince ayrıntıları gözden kaçırıyoruz. Onları anlamak için onların seviyesine inip bir de onların gözünden bakmalıyız ortama. Bakın bakalım o zaman oyuncaklar dağılmış mı, yoksa hepsi görevinin mi başında? Çocuklarınızın o renkli dünyasına biraz renk katmaya ne dersiniz?

Çocuk odalarında sevimli dekorasyon fikirleri alarak başlayabilirsiniz meselâ: Çocukların çoğunda görmüşsünüzdür, kendilerine sığınak yapma girişimlerinin olduğunu. Ellerine geçirdikleri yastık, minder, koli ve bunlara benzer şeyler ile âdeta derme çatma bir ev yaparlar kendileri için. O yaptıkları evlerde evcilik oynar, yeri geldiğinde fırtınadan, yağmurdan kaçıp saklanırlar. Bu yüzden çocuk odaları için en sevimli dekorasyon onların da çok hoşlarına gidecek olan, ev içi oyun çadırlarıdır.


  • Site Yorum

Bir yorum bırak