Carice Van Houten Kimdir ?

carice van houten
Paylaş
 

Leiderkorp Hollanda’da 5 Eylül 1976 yılında doğan Carice Anouk van Houten’ın annesi Hollanda’da bir eğitim kanalında yer alırken bası ise yazar, aynı zamanda yapımcıdır. Babası Carie büyürken ona ağırlık olarak sessiz ya da diyalogsuz filmler izletmiştir. Küçük kız kardeşi Jelka van Houten da aynı ablası gibi oyunculuk yapmaktadır. İskoç olan büyükannesinin de genlerini taşıdığını söyleyen oyuncu St. Bonifatiuscollege’de lise eğitimini tamamladıktan sonra drama eğitimi almayı tercih etti. Oyuncu ilk rolünü Martin Koolhoven’ın televizyon için hazırlamış olduğu Suzy Q. ile aldı. Burada oynamış olduğu rolün çok beğenilmesi sonrasında Golden Calf ödülünü de kazanmış oldu. Bu rol ile birçok farklı ödülü de kazanan oyuncu böylece yalnızca Hollanda’da değil pek çok farklı ülkede de adını duyurmaya başladı.

2000 yılında Storm in mijn Hoofd ile kameraların karşısına geçmiş olan oyuncu 2001 yılında ise AmnesiA filminde Sandra karakterine hayat verdi. Aynı sene Minoes (Undercover Kitty)’de ana karakter olan Minoes yine Carice van Houten’ın hayat verdiği karakterdi. 2002 yılında ise öncelikli olarak The Wld Boar isimli kısa film ile izleyicilerin karşısına çıktı. Sonrasında Het Everzwijn’de Pandora karakterini canlandırdı. 2003 yılında yalnızca 1 filmde yer alan oyuncu 2005 yılına gelindiği zaman ise Lepel, Zwarte Zwanen ve Knetter filmlerinde farklı karakterleri canlandırdı.

Uluslar arası alandaki en önemli çıkışı ise Body of Lies ile oldu. Burada Gretchen Ferris karakterini canlandırmış olan Carice van Houten, aynı sene Valkyrie isimli filmde de yer aldı. Oyuncu yalnızca sinema filmleri ile değil aynı zamanda tiyatro oyunları ile de başarısını göstermeye devam ediyor. Foxtrot, Een Meeuw, Twelfth Night, De Gravin van Parma gibi oyunlarda yer alan oyuncu, Vallyrie’de de birlikte oynamış olduğu Halina Rajin ile çok yakın arkadaş. Oyuncu bu kadar başarılı olmasına rağmen neden Hollywood’da yer almadığı sorusuna ise Hollywood’un onu mutsuz ettiğini söyleyerek cevap veriyor. Bunun yerine Avrupa’da kalmayı tercih ediyor ve buradaki filmlerde yer alarak kariyerini devam ettireceğini söylüyor.


  • Site Yorum

Bir yorum bırak