Binbaşı Kıvanç Cesur Kimdir ?

Binbaşı Kıvanç Cesur
Paylaş
 

Çaldıran İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Kıvanç Cesur’un şehit olduğu haberini emekli öğretmen olan babası Remzi ile annesi Zehra Cesur, Muğla’nın Fethiye İlçesi’nde aldı. Cesur çifti, acı haberi alır almaz merkez ilçe Menteşe’deki evlerine döndü. Yakınları, şehidin baba evi ile Muğla İl Sağlık Müdürlüğü’nde yönetici olarak görev yapan ağabeyi Dr. Ali Volkan Cesur’un evine akın etti. Türk bayraklarının asıldığı baba evinin önünde, sağlık ekiplerinin hazır bekletildiği belirtildi. Hemşire Seda Cesur ile evli 1 çocuk babası Kıvanç Cesur’un yarın ikindi namazına müteakip toprağa verileceği belirtildi. Şehit binbaşı Cesur’dan geriye hemşire eşi Seda ve oğlu Demir Alp ile birlikte çektirdiği hatıra fotoğrafları kaldı.

PKK’lı teröristler Çaldıran Doğubayazıt kara yolunu saat 13.00 sıralarında kesti. Çaldıran’a yaklaşık 60 kilometre uzaklıkta bulunan Tendürek Dağı eteklerindeki Soğuksu bölgesinde araçları durduran teröristler sürücüleri indirdi. Teröristler, aralarında uluslararası nakliyat TIR’larının da bulunduğu 12 aracı ateşe verdi.

Saat 17.00 sıralarında bölgeye giden zırhlı askeri araçların geçişi sırasında teröristler yola önceden tuzakladıkları el yapımı patlayıcıyı, uzaktan kumandayla infilak ettirdi, ardından da roketatarla ateş açtı. Askerler de karşılık verince çatışma çıktı. Teröristlerin açtığı ilk ateşle 1’i binbaşı 6 asker şehit oldu, 3 asker de yaralandı. Yaralılar helikopterle Van’a getirilerek tedavi altına alındı. Olay üzerine bölgeye çok sayıda asker sevk edilerek, teröristlerin etkisizi hale getirilmesi için geniş kapsamlı operasyon başlatıldı.

Teröristlerin açtığı ilk ateşle Çaldıran İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Kıvanç Cesur’un da aralarında bulunduğu 5 asker şehit oldu, 3 asker de yaralandı. Yaralı askerler helikopterle Van’a getirilerek tedavi altına alındı. Bölgeye çok sayıda asker sevk edilerek, teröristlerin etkisizi hale getirilmesi için geniş kapsamlı operasyon başlatıldı.

Van’ın Çaldıran ile Ağrı’nın Doğubayazıt ilçeleri arasında bulunan ve Çaldıran’a yaklaşık 60 kilometre uzaklıkta bulunan Tendürek Dağı eteklerindeki Soğuksu bölgesinde PKK’lıların yol kapatması üzerine operasyona çıkan askerleri taşıyan araçların geçişi sırasında yola yerleştirilen patlayıcı infilak ettirilmesi sonucu Çaldıran İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Binbaşı Kıvanç Cesur’un da aralarında bulunduğu 4 asker şehit olurken, 4 asker ise yaralanmıştı. Yaralı askerlerden durumu ağır olan ikisinin daha şehit olmasıyla şehit sayısı 6’ya yükselirken, yaralı 2 asker ise tedavi altına alındı. Van’ın Çaldıran ilçesinde yol kesen PKK üyelerinin tuzakladığı patlayıcının infilak ettirilmesi sonucu meydana gelen patlama sonrası bölgeye çok sayıda ambulansın sevk edildiği beliritildi. Patlama’da ilk gelen bilgilere göre biri binbaşı 6 asker şehit oldu.

Van Valiliği, Çaldıran İlçesi’nde al yapımı patlayıcı ve roketli saldırıda şehit asker sayısının 6’ya yükseldiğini açıkladı. Yaralı 2 askerin tedavisinin sürdürüldüğü belirtilen açıklama şöyle:

“İlimiz Çaldıran İlçesi’nde 24.05.2016 günü Çaldıran-Doğu Bayazıt karayolu üzerinde bolücü terör örgütü mensuplarınca durdurulan araçların ateşe verildiği bilgisi üzerine olay yerine güvenlik kuvvetlerimiz sevk edilmiştir. Bölücü terör örgütü mensuplarınca önceden yola döşyenen patlayıcı, zırhlı aracın geçişi sırasında infilak ettirilmiş. Patlamanın etkisiyle 6 askerilmiz şehit olmuş, 2 askerimiz yaralanmıştır. Bölgede başlatılan hava destekli operasyon sürdürülmeaktedir.”

[viralQuiz id=45]


  • Site Yorum

3 adet yorum var.

  1. koray ak dedi ki:

    komutanım ruhun şad olsun sizin emrinizde 2 yıl görev yapmak ve ariyetten sizi tanımak çok güzeldi ruhun şad olsun mekanın cennet olsun geride bıraktığınız ailenize allahatan sabır niyaz ediyorum

  2. Sinan Bçvş dedi ki:

    Komutanım ruhun şad olsun sizin emrinizde MUŞ’ta 1 yıl görev yapmak ve sizi tanımak çok güzeldi ruhun şad olsun mekanın cennet olsun geride bıraktığınız ailenize ALLAH’tan sabır niyaz ediyorum.

  3. turhan karagoz dedi ki:

    Muş il.j.k.lıgında 2 sene görev yaptık.O bu tuzaklara düşmeyecek kadar tecrübeliydi,Allah rahmet eylesin

Bir yorum bırak