Bergüzar Korel Kimdir ?

Bergüzar-Korel-Kimdir
Paylaş
 

27 Ağustos 1982 yılında İstanbul’da doğan Bergüzar Korel’in çocukluğu Ulus’ta geçti. İlk öğrenimini Nilüfer Hatun İlköğretim Okulu’nda bitiren oyuncu, orta öğrenimini ise Yıldız Kolej de tamamladı. Tanju Korel ve Hülya Darcan çiftinin kızı olan Bergüzar Korel; kolejden mezun olduktan hemen sonra Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nü tamamladı.

Üniversiteye girmeden önce bir süre boyunca profesyonel olarak kulüplerde voleybol oynadı. Okul yaşamı boyunca da pek çok farklı kısa film ve oyunlarda da deneyim kazandı. Bununla birlikte Devlet Tiyatrosu Kuva-yi Milliye oyununda yardımcı olarak bulundu. Ayrıca Susan Baston ile çalıştı ve Özay Fecht tarafından yapılan workshop çalışmalarına katıldı.

İlk rolünü ise 1999 yılında Kırık Hayatlar ile elde etti. Buradaki başarılı sonuçların ardından ise Kurtlar Vadisi: Irak filminde Leyla karakterine hayat verdi. Filmin çekimi öncesinde babası Tanju Korel’in hasta olmasından ve hayatını kaybetme riski olmasından ötürü öncelikli olarak rolü geri çevirdi. Ancak annesi onun bu rolü almasını istedi ve hiç bilmemesine rağmen kısa sürede rolüne hazırlandı ve izleyicileri kendine hayran bıraktı. Bu filmin sonrasında ise Zeytin Dalı isimli dizide İklim karakterini oynadı. Onu herkesin tanıdığı yapım ise Binbir Gece oldu. 2006 yılında en fazla reyting alan dizi olma özelliğine sahip olan bu dizide Şehrazat karakterini oynadı. Bu aşamada oyuncu koçu ise Ayla Algan’dı.

Dizi ve filmlerin yanı sıra sosyal sorumluluk projelerinde de yer almaya devam eden oyuncu TEGV ve Yapı Kredi işbirliği ile ortaya çıkartılan Okuyorum Oynuyorum isimli projede çocuklar ile birlikte sokak tiyatroları düzenledi ve onlar için oyuncu koçluğu yaptı. Televizyonların yanı sıra tiyatroda kalıcı olmak istediğini her fırsatta dile getiren oyuncu, yalnızca voleybol değil aynı zamanda buz pateni, rüzgar sörfü, piyano ve dans konusunda da eğitim aldı. Tolgahan Sayışman ile başrollerini paylaştığı Aşk Geliyorum demez’in yanı sıra Muhteşem Yüzyıl isimli dizide de Monica Teresse karakterini canlandırmıştır. En son projesi ise Kenan İmirzalıoğlu ile birlikte oynadıkları Karadayı dizisi olmuştur.


  • Site Yorum

Bir yorum bırak