Banu Alkan Kimdir ?

Banu Alkan
Paylaş
 

Sanat camiasında Afrodit lakabı ile tanınan Banu Alkan 1958 yılında dünyaya gözlerini açmıştır. Hırvatistan’daki karışık olaylardan dolayı Balıkesir’e ailesi ile birlikte göç etmek zorunda kaldı. Bir süre Balıkesir de ikamet ettikten sonra ailesi ile birlikte İstanbul’a taşınmıştır. Gençlik dönemlerinde hayalini kurduğu mankenlik hayatıyla erken yaşta tanıştı ve bazı kurslara ve ajanslara başvuruda bulunmuştur. Bu ajanslar ve kurslar sayesinde bazı reklamlarda rol alarak ekranlar da görünmeye hak kazandı. Banu Alkan gençlik zamanlarında bir iş adamı ile bir beraberlik kurarak 15 yılı aşkın bir süre zarfında ilişki yaşadı. Daha sonra iş adamı olan sevgilisi hastalandı ve hayatını kaybetti. Bu ilişki süresince hem kendi aldığı rollerden hem de iş adamı sevgilisinin başarısından dolayı büyük Mevlalarda paralar kazandılar ve çok rahat bir şekilde yaşamlarını sürdürdüler.

Banu Alkan o dönemlerdeki güzelliği ile birkaç filmde rol almış ve ekranlarda kendisini göstermeye devam etmiştir. Kendisinden sıkça söz ettirmeyi başarmıştır. Oyunculuktaki başarısının yanı sıra birde çıkardığı ses albümleri ile Alkan büyük bir beğeni kazandı. Albümleri arasında en çok ses uyandıran en son çektiği ‘neremi’ adlı albümüdür. Bir zamanlar rol aldığı filmler ile herkesin beğenisi almasa bile herkes tarafından çok konuşulan bir sanatçı idi. Çektiği filmler sayesinde pek çok ödül almaya da layık görülmüştür.

Son zamanlarda ekranlarda görmediğimiz Banu Alkan’ın birçok projesi vardır. En son 1998 yılında çıkardığı albümden sonra bir daha albüm çıkartmadı fakat bu sıralar albüm çıkartmak için bir projesi olduğu duyuldu. Sanatçı oynadığı diziler, filmler ve çıkarmış olduğu albümlerin yanı sıra 1999 ve günümüz yılları arasında birçok konser vererek halka hizmet etmiştir.

Sanat yaşantısı boyunca pek çok Show programına katılım göstererek ekranlarda çıkış yakalamıştır. Banu Alkan’ın kaset çalışmalarında yakalamış olduğu en büyük başarısı neremi albümü ile dansa kaldır albümüdür.  Sanat hayatı boyunca oyuncuyu üzen ve yıkan en büyük acı anne ve babasını aynı gün içerisinde kaybetmesidir. Bu olay Banu Alkan’ı resmen yıkıma götürmüş ve ekranlardan belli bir süreliğine uzaklaşmasına neden olmuştur.

Banu Alkan Resimleri


  • Site Yorum

Bir yorum bırak