Azra Akın Kimdir ?

Azra-Akin-Kimdir
Paylaş
 

Hollanda Almelo’da doğan Azra Akın’ın doğum tarihi 8 Aralık 1981’dir. Babası aslen Uşaklıdır ve geçmiş dönemlerde Eskişehirspor’da oynamış, Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan, şimdilerde ise tercümanlık yapan Nazım Akın’dır. Annesi ise Afyonludur ve Hollanda’da öğretmenlik yapmıştır. Ailesi 1971 yılında Hollanda’ya yerleşmiştir. Oyuncunun aynı zamanda Doruk isimli, kendisinden iki yaş küçük bir kız kardeşi vardır. Azra Akın Hollanda’da müzik, resim ve bale gibi sanat dallarında eğitim görmüştür.

1998 yılında katılmış olduğu Elite Model Türkiye yarışmasında birincilik kazanmıştır. Bunun ardından Türkiye’de düzenlenen güzellik yarışmasının da 2002 yılı birincisidir. Birinciliğinin ardından ise Nijerya’da yapılacak yarışmaya katılmak için hazırlıklara başlamıştır.

Nijerya’da meydana gelen protestolardan ötürü yarışma Londra’da yapılmıştır. Bu yarışmada Azra Akın Miss World unvanını almıştır. Bu unvan 1921 yılında Keriman Halis sonrasında Türkiye’ye ikinci defa gelmiştir. Birincilik sonrasında ise modellik ve mankenlik yapmaya devam ederken diğer bir taraftan da çeşitli reklamlarda ve televizyon dizilerinde de oyuncu olarak yer almaya başlamıştır.

2004 yılında başrollerini Tamer Karadağlı ile paylaştığı Yağmur Zamanı isimli dizide Eylül karakterine hayat vermiştir. 2009 yılında ise Sadri Alışık Tiyatrosu’nda Kemal Başar tarafından yönetilmiş olan 72. Koğuş isimli tiyatro oyunu ile sahneye çıktı. Acun Medya’nın hazırlamış olduğu Yok Böyle Dans isimli yarışmada da yarışmacı olarak yer aldı. 2011 yılında ise Star TV’de yayınlanmaya başlayan Geniş Aile dizisinin kadrosunda bulundu.

2012’ye gelindiği zaman ise M.U.C.K. adlı dizide müzik öğretmeni Elif rolü ile ekranlara geri döndü. Dizinin sona ermesinin ardından bir süre dinlenen oyuncu 2014 yılında çekilen Galip Derviş isimli dizide konuk oyuncu olarak bulundu. Aynı yıl yine konuk olarak Arkadaşım Hoş geldin isimli programa katıldı. 2014’ün Eylül ayında vizyona giren Çilek filminde ise başrolde yer aldı. 2015 yılında ise Kanal D’nin en sevilen dizilerinden bir tanesi olan Poyraz Karayel de Çiğdem karakterine hayat verdi. Dizide bir süre bulunduktan sonra ayrılsa da bu ayrılık uzun sürmedi ve tekrardan aynı karakter ile diziye dönüş yaptı.


  • Site Yorum

Bir yorum bırak