Ayşenil Şamlıoğlu Kimdir ?

Ayşenil Şamlıoğlu Kimdir
Paylaş
 

20 Mart 1956 yılında İstanbul’da doğan Ayşenil Şamlıoğlu’nun babası Servet annesi ise Nezahat Şamlıoğlu’dur. 3 kardeş olan oyuncunun bir erkek bir de kız kardeşi bulunuyor. Babası Servet Şamlıoğlu 20 Kasım 1984 ile 20 Nisan 1991 yılları arasında Sayıştay 1. başkanı olarak da görev yaptı. Oyuncu 1974 senesinde İstanbul Üniversitesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Fakültesi’nde okumaya başladıktan sonra okulunu yarıda bıraktı ve Almanya’ya gitti. Burada Frankfurt içerisinde dil eğitimi aldı. Bununla birlikte bazı amatör tiyatro toplulukları ile çalışmalara başladı. Türkiye’ye döndüğü zaman ise ODTÜ mimarlık Fakültesi’nde eğitime başladı. Lakin tekrardan eğitimini yarıda bıraktı.

Sonrasında ise Anadolu Ajansı’na girerek burada bir yıl çalıştı. Bir reklam ajansında çizim işlerini yaptıktan sonra Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro bölümünü bitirdi. 1982 yılında ise Adana Devlet Tiyatrosu’nda yönetmen yardımcısı ve oyuncu olarak görev aldı. 1988 – 1989 yılları arasında ise Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro bölümü bünyesinde tiyatro dersleri verdi. Ayrıca Devlet Tiyatroları Genel Sekreterliği görevini de yaptı.

1993 yılında yazmış olduğu Kaçıklık Diploması isimli kitabı 1998 yılında Tunç Başaran senaryo haline getirdi ve daha sonrasında da filme alındı. Oyuncu asıl çıkışını ise 1993 yılında başlayan Ferhunde Hanımlar dizisi yaptı. Bu dizide Baykal Saran, Melek Baykal, Şahap Sayılgan, Hatice Aslan, Güven Hokna, Tamer Karadağlı gibi isimlerle birlikte rol aldı. Oldukça uzun süreli olan bu dizi 1999 yılına kadar devam etti.

2008 – 2009 yıllarının arasında oynamış olan Yol Arkadaşım isimli dizide ise Özge Özberk ile birlikte rol aldı ve Hafize karakterine hayat verdi. Oyuncuya 29 Mayıs 2009 yılında İstanbul Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmenliği görevi verildi. 2013 yılında ise Afife Jale Ödülleri’nde jüri üyeliği yaptı. 2014 yılında ise çok sevilen Kocamın Ailesi isimli dizide yer aldı. Eyvah Eyvah 3 isimli filmde ise Tarık Ünlüoğlu, Özge Borak, Ata Demirer, Demet Akbağ ile birlikte rol aldı. Gerek tiyatro gerekse dizi sinema alanında oldukça başarılı işler yapan oyuncu pek çok ödül kazandı.


  • Site Yorum

Bir yorum bırak