Anna Friel Kimdir ?

anna-friel
Paylaş
 

12 Temmuz 1976 yılında Rochdale, İngiltere’de doğmuş olan Anna Louise Friel 13 yaşındayken oyunculuk yapmaya başladı. annesi Julie Bamford özel ihtiyaçları olan çocuklara öğretmenlik yaparken babası Desmond Friel ise kendi şirketinde Fransızca öğretmenliği yapmaktaydı. Anna Friel’in babası İrlandalı bir Katolikti. Erkek kardeşi Michael ise gençlik döneminde televizyonlar için reklam çalışmaları yapmıştır. Crompton House Church of England High Scholl’da eğitimine başladıktan sonra oyunculuk eğitimi almak adına Oldham Tiyatro Atölyesi’nde ders görmeyi tercih etti. İlk oyunculuk işini Channel 4’da alan oyuncu kanal için hazırlanan drama serisi GBH içerisinde Michael Palin’in kızı karakterine hayat verdi.

Burada göstermiş olduğu performans ile birlikte adından da başarılı bir şekilde söz ettirmeye de başlamış oldu. 1992 yılına gelindiği zaman aynı kanalın diğer bir dizisi olan Brookside kadrosuna dahil olan oyuncu burada Beth Jordache rolüne hayat verdi. İki yıl boyunca aynı dizide oynayan Anna Friel, İngiliz soup opera tarihinde canlı yayında Nicola Stephenson ile canlı yayında lezbiyen öpüşmesi sonrasında farklı tepkiler ile karşı karşıya kalmış olsa da bu durum onun başarısını hiçbir şekilde etkilemedi. 2001 yılında ise İngiltere’de ortaya çıkan başarısı sonrasında Brodway’e transfer oldu. Burada birbirinden farklı yapımlarda yer alarak oyunculuk konusunda ne kadar yetenekli olduğunu dünyadaki film ve dizi otoritelerine de gösterdi.

2006 yılında ise Bolton Üniversitesi tarafından sahne sanatları konusunda fahri doktora unvanını alan oyuncu 2001 yılında David Thewlis ile Cannes Film Festivali’nde tanıştı ve bir birliktelik başladı. Bu dönemde rahatsızlandı ve hastaneye kaldırıldı. Çok zor bir şekilde hamile kalan oyuncu 2005 yılının Temmuz ayında ise ilk çocuğu olan Gracie Ellen Mary Thewlis’i dünyaya getirdi. 2008 yılında ise meme kanseri kampanyasına destek olmak adına düzenlenen defilede boy gösterdi.2010 yılına gelindiği zaman ise hemen hemen 10 yıl süren birlikteliğini sonlandırmasının ardından Rhys Ifans ile yeni bir ilişkiye başladı. WWF yaban hayatı koruma kampanyasında da aktif olarak yer alan Anna Friel yaşamını Frome, Somerset’te sürdürüyor.


  • Site Yorum

Bir yorum bırak