Ahu Türkpençe Kimdir ?

Ahu Türkpençe
Paylaş
 

2 Ocak 1977 Samsun doğumlu olan güzel 39 yaşındadır. Türkiye vatandaşıdır. Sinema, Tiyatro ve dizi oyuncusu olarak kariyerine devam etmektedir.

Tiyatroya karşı büyük bir ilgi duyan, fakat on sekiz yaşına kadar tiyatro ile hiç uğraşmayıp, çok yakın bir arkadaşının yardımı ile Müjdat Gezen Sanat Merkezinin elemelerine girdi.

Müjdat Gezen Sanat Merkezi’ne girdikten sonra Yıldız Teknik Üniversitesin de gördüğü fizik eğitimini dondurdu. MSMye girdiği ilk sene dışarıda çalışılmasına izin verilmiyordu. Diğer senelerde Yedi Numara ve Azad gibi televizyon dizilerinde oynadı. Bir İstanbul Masalı adlı diziyle herkes tarafından tanınan birisi haline gelen oyuncu, Şöhret adlı diziyle başarısını devam ettirdi. Neredesin Firuze ile sinema dünyasıyla tanıştı.

Sondan Sonra : Dennis Kelly Duru Tiyatro, İyi Ki Varsın : Onur Bayraktar, Vişne Bahçesi : Anton Çehov Tiyatro oyunlarında oynamış ve başarısını kanıtlamıştır.

Köksüz, Kaybedenler Kulübü, Denizden Gelen, Dinle Neyden, Hicran Sokağı, Keloğlan Kara Prense Karşı, Neredesin Firuze Filmlerinde oynamış olup, kariyerinin doruk noktalarını bu filmlere borçludur.

Vicdan 2013 Keriman rolünde, Bir İstanbul Masalı 2003 yılı Esma Kozan Arhan rolünde, Karamel 2008 yılında Zehra rolünde, Elveda Rumeli 2007 yılında Bihter Hemşire olarak, Yedi Numara 2000 senesinde Seher Menekşe karakterinde,
Azad 2002 yılında Dilan, Güzel Günler 1998, Şöhret 2005 senesinde Gülşen Özer Işıl Türker olarak dizilerde rollerini güzel şekilde yerine getirmiştir.

Kendi Ağzından Merak Edilenleri İse;

Çok hızlı bir yükseliş öyküsüydü Ahu Türkpençeninki. “Bir İstanbul Masalı” ile bir anda parladı. Sinema serüveninin en parlak yıldızı ise “Kaybedenler Kulübü” idi. Bu arada Duru Tiyatro’da “Sondan Sonra” adlı oyunda Emre Kınay ile sahneyi paylaşıyor ve çok iyi eleştiriler alıyordu. Seyirci de medya da onda ‘masalın küçük prensesi’nden çok fazlasının, sağlam bir oyuncunun olduğunu fark etmişti. O da artık sadece istediği ve sevdiği işlerde oynamaya başladı.

Nitekim şu anda İzmir’de, “Şöhret” dizisinde tanıştığı senarist-yönetmen Deniz Akçay’ın ilk filmi “Köksüz”de oynamakta. Akçay’ın ailesinin, dostlarının ve Yaşar Üniversitesi öğrencilerinin büyük özveriyle çalıştığı bir set burası. Hayatta gördüğüm en ‘arkadaşça’ set. Herkes bir işin ucundan tutuyor, birbirine karşı nazik, düşünceli, yüzler gülüyor. Yönetmenin ablası ertesi gün mercimekli börek mi getirsin pudingli kurabiye mi gibi dertleri var. Ahu Türkpençe, kendi makyajını ve saçını kendi yapmış olarak karşılıyor beni. İzmir’in ‘güven olmaz’ havası çekimin ilk dakikasında kafamıza kovayla yağmur yağdırırken, onun cıvıltısı da kahkahası da eksik olmuyor.

[viralQuiz id=31]


  • Site Yorum

Bir yorum bırak